22

Protokół nr  22/2005
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska,
które odbyło się w dniu 5 kwietnia 2005 r.

Obecni na posiedzeniu według listy obecności oraz p. Stanisław Rzepiński - Zastępca Naczelnika Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody, p. Zygmunt Kiersznicki - Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rady Miejskiej w Tucholi, p. Lucyna Zdanowska - Tygodnik Tucholski.

Tematyka posiedzenia:
1. Informacja o działalności Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
2. Informacja o działalności Ośrodka Doradztwa Rolniczego w nowym układzie organizacyjnym.
3. Sprawy bieżące

Przewodniczący - otworzył posiedzenie Komisji. Poinformował, że Komisja odbyła wspólne posiedzenie z Radą Powiatową Izby Rolniczej, które miało miejsce w Śliwicach 14 lutego br. Spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane. Uważa, że należy częściej spotykać się w gronie osób odpowiedzialnych za zagadnienia związane z rolnictwem. Poprosił o zreferowanie tematu nr 1 przez pana Tadeusza Zaborowskiego - kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ad. 1.
p. T. Zaborowski - przedstawił szeroką informację, którą przekazał w formie pisemnej (w załączeniu do oryginału protokołu).
Ad. 2.
p. Z. Kolczyk - przeprosiła, w imieniu kierownika ODR za jego nieobecność. W jego imieniu przedstawiła informację. Poinformowała, że od 1 stycznia 2005 r. powstał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie z dwoma oddziałami: w Przysieku i Zarzeczewie. Na terenie województwa działa 19 rejonowych zespołów doradztwa rolniczego. Przed ośrodkiem stanęły nowe wyzwania: poprawa dochodów rolniczych, podnoszenie konkurencyjności rynkowej, zrównoważono rozwój obszarów wiejskich, podnoszenie kwalifikacji rolników. Ustawa o doradztwie mówi o uspołecznieniu działalności. Powołaną 11 osobową radę doradczą, która ma opiniować plany pracy, oceniać zadania. Budżet tegoroczny został obniżono o około 13 %. Nie ma środków finansowych na wydatki rzeczowe. Nadal nie ma uzgodnień dotyczących finansowania ODR między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Rolnictwa. Wyraziła swoje zdanie na temat skutków integracji z Unią Europejską. Stwierdziła, że ten niecały rok to zbyt mało, aby postawić zdecydowane sądy. Część instrumentów jest jeszcze w fazie realizacji, bądź składania wniosków. Rolnicy, jej zdaniem sprostali zadaniom, jakie nakłada na nich Unia Europejska. Warunki akcesji spowodowały poprawę stanu niektórych rolników. Należy teraz szukać poprawy w jakości produkcji. Stworzenie miejsc pracy na wsi nie wiąże się tylko ze środkami finansowymi.
Przewodniczący - należy na to spojrzeć z refleksją. Były bardzo duże obawy w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Zaproponował, aby informację pisemną przygotowaną przez pana T. Zaborowskiego przesłać do zaproszonych osób, które nie przybyły na posiedzenie Komisji.
p. S. Rzepiński - poinformował, że Starosta prowadzi nadzór nad zalesieniami. Za prowadzenie uprawy, która została założona na podstawie ustawy o zalesieniach przysługuje ekwiwalent. Jednak, aby otrzymać ten ekwiwalent trzeba spełnić określone warunki. W lipcu ubiegłego roku odbywały się kontrole upraw. U 70 % właścicieli upraw ekwiwalenty trzeba było wstrzymać. W związku z tym zostały pieniądze w budżecie z tego tytułu.
p. Z. Kiersznicki - podziękował Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego i Izbie Rolniczej za duży wkład pracy na rzecz rolników. Rolnictwo zostało wreszcie ujęte w pewne ramy. Przydało się centrum rolnicze w Tucholi. W prasie można przeczytać, że Unia przystępuje do utworzenia programu rolniczego, ale bez udziału Polski. Dwie Gminy czują się pokrzywdzone, ponieważ otrzymują mniejsze dopłaty bezpośrednie. Jest to gmina Tuchola i Gostycyn. Problemem są ogromne zapasy zboża. Wykorzystują to pośrednicy. Rolnik nie mający gotówki sprzeda zboże za małe pieniądze. Wskazał również, że jest bardzo mały procent obsiewania nasionami kwalifikowanymi.
p. T. Zaborowski - z dyskusji na zebraniach wiejskich wynika, że rolnicy zaczynają atakować Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych tam gdzie mają zalewane i podtapiane łąki. Grozi to utratą dopłat.
p. S. Rzepiński - uczestniczył w walnych zgromadzeniach spółek wodnych. Wszyscy skarżyli się na urządzenia podstawowe.
Przewodniczący - zaproponował wystąpienie do Zarządu Powiatu o naciskanie Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Komisja ustaliła pismo w brzmieniu: Na posiedzeniu w dniu 5 kwietnia 2005 r. Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska poruszyła tematy związane z melioracjami. Komisja wnosi o Zarządu Powiatu o wystąpienie do Marszałka Województwa i Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku o zapewnienie wykonania konserwacji cieków podstawowych na terenie Powiatu Tucholskiego, a zwłaszcza: Rakówki, Zwierzynki, Brzeźnicy, Rowu Graniczek i rzeki Kicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:                                                                Przewodniczący Komisji

Elżbieta Błaszczyk                                                                  Jerzy Adamczak

 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Błaszczyk (5 kwietnia 2005)
Opublikował: Elżbieta Błaszczyk (25 lipca 2005, 13:51:31)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2118