29



Protokół nr 29/2006
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska,
które odbyło się w dniu 16 stycznia 2006 r.
 
Obecni na posiedzeniu według listy obecności oraz Stanisław Rzepiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody.
 
Porządek posiedzenia:

1.      Plan pracy Komisji na 2006 rok.
2.      Sprawozdanie z pracy Komisji za 2005 rok.
3.      Sprawy bieżące.
 
Ad. 2
Przewodniczący – poinformował, że plan pracy na 2005 rok został zrealizowany, jednak czuje niedosyt z powodu ograniczonych kompetencji, zwłaszcza w zakresie edukacji rolniczej. Jest to bardzo ważna kwestia, bo należy zapewnić odpowiednią naukę praktyczną zawodu. Obecnie przygotowanie rolnika do wykonywania zawodu jest niewystarczające.
p. J. Kiedrowski – uważa, że po tym czasie braku perspektyw teraz można zauważyć ożywienie. Był czas, że nabór do szkół spadał. Dzisiaj rolnik ma wsparcie Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przy tym wsparciu rolnik jest mobilny. Przy tym wsparciu nasze rolnictwo ma duży potencjał i staje się konkurencyjne dla rolnictwa Unii Europejskiej. Małe gospodarstwa upadają, ale w to miejsce powstają nowe, które są już wyposażone. Z mojego punktu widzenia w rolnictwie jest coraz lepiej. Zasiewy nie są przypadkowe i jest coraz więcej sprzętu. Edukacja jest na poziomie podstawowym, ale to wystarcza.
Przewodniczący – zwrócił uwagę, że jest nie wystarczająca nauka praktyczna w szkołach rolniczych i absolwenci nie są przygotowani praktycznie.
p. T. Zaborowski – uważa, że rzeczywiście uczniowie teoretycznie są przygotowani, a praktycznie nie i wynika to ze zmiany sposobu kształcenia. Kiedyś było więcej praktyk, a później polikwidowano gospodarstwa pomocnicze. Praktyki były też w wakacje przez 1 miesiąc w gospodarstwach rolnych, a także były praktyki dyplomowe. Szkolnictwo stricte zawodowe wyłączono z resortów i wyłączono bazę z tych szkół. Radny spotkał się z sytuację, że uczeń uczący się w zawodzie mechanizator rolnictwa nie miał klucza w ręce przez 3 lata. Brak ludzi do utrzymania zwierząt, brak ludzi do utrzymania sprzętu.
Przewodniczący – poinformował, że jest pomysł, żeby ministerstwo przejęło szkoły rolnicze. Zaproponował, żeby Komisja podjęła może jakieś działania w tym temacie.
p. T. Zaborowski – uważa, że problem jest w braku środków na kształcenie praktyczne. Muszą być miejsca, w których są warunki do nauki praktycznej.
p. J. Kiedrowski – uważa, że nie powinno być tak jak kiedyś, że kierowca musi znać budowę silnika. Kształcenie powinno być kierunkowe. Tak jest na zachodzie Europy. Powinno się kształcić ekspertów w konkretnej dziedzinie. Obecnie rolnicy wiedzę zdobywają również z prasy rolniczej, są mobilni, może nie wszyscy, ale ok. 70%. Rolnicy nabywają duże ciągniki, dużo ryzykują. Zmienia się uprawa i sytuacja się poprawia. Potencjał rolnictwa jest duży.
p. T. Zaborowski – uważa, że dopóki rolnicy nie będą się organizować, to będą na tym tracić. Radny kiedyś prowadził działania zmierzające do utworzenia takich grup.
Przewodniczący – chciałby zwrócić uwagę na funkcjonowanie powiatowego centrum rolniczego, które co prawda tak się nie nazywa formalnie. Rolnicy już się przyzwyczaili do tego, że to się tam mieści, ale jeszcze trochę brakuje. Dobrze byłoby, żeby była tam równie i weterynaria.
p. T. Zaborowski – poinformował, że proponował to w poprzedniej kadencji, ale bez skutku, a obecnie nie ma już tam miejsca.
Przewodniczący – uważa, że sprawy melioracji są bardzo rozproszone, i że powinno to być uporządkowane.
p. T. Zaborowski – stwierdził, że od strony prawnej jest to wszystko dograne.
Przewodniczący – stwierdził, że przyjdzie taki rok, kiedy rolnicy nie otrzymają pieniędzy z przyczyn melioracyjnych i wtedy dopiero zaczną się organizować.
p. T. Zaborowski – poinformował, że taka groźba jest realna i jeśli na dodatek rolnicy zdeklarują się, że wykonają prace melioracyjne i tego nie zrobią, to będą musieli zwracać wypłacone środki za 3 lata.
Przewodniczący – jeśli chodzi o ochronę środowiska to w lasach jest dobrze, ale poza lasami różnie to bywa i nie jest za dobrze.
p. S. Rzepiński – to prawda, ale władze gmin powinny zachęcić do wywożenia śmieci na wysypisko. Gmina Gostycyn podniosła opłaty za wywóz o 80% i jest to działanie działające w odwrotnym kierunku.
p. T. Zaborowski – uważa, że powinny być prowadzone różne promocje przez gminy, żeby wyrobić w ludziach takie przyzwyczajenie.
Przewodniczący –  jeśli chodzi o realizację Programu Ochrony Środowiska, to powinny to przedstawić gminy jako wykonawcy i trzeba by się zastanowić jak to zorganizować. Proponuje, żeby zaprosić przedstawicieli z gmin na sesję i to osoby jako kompetentne odpowiadałby na pytania w tym temacie.
p. S. Rzepiński – stwierdził, ze można to tak zorganizować.
Przewodniczący – stwierdził, że debata rolnicza był puentą pracy Komisji w 2005 roku. Przewodniczący dobrze ocenia wszystkich, którzy przedstawiali informacje i uważa, że powinno się taką debatę organizować corocznie.
p. J. Kiedrowski – uważa, że debata jest zebraniem najwyższego gremium. Należałby podziękować Pani Dyrektor i jednostkom współpracującym.
Przewodniczący – przypomniał o tym, że spółki wodne nie mają środków.
p. S. Rzepiński – poinformował, że wynika to z faktu, że mamy mało opłat z tytułu użytkowania środowiska.
p. T. Zaborowski – zaproponował, żeby wystąpić do Marszałka, aby ze względu na to, że mamy mało środków z PROŚ, przyznał nam środki ze swoich rezerw.
 
Komisja przyjęła sprawozdania z pracy Komisji za 2005 rok w zaproponowanym brzmieniu.
Sprawozdanie znajduje się w załączeniu do protokołu.
Ad. 1
Do projektu planu pracy Komisji na 2006 rok Komisja nie zgłosiła uwag.
Projekt planu pracy Komisji znajduje się w załączeniu do protokołu.
 
Na tym protokół zakończono.
 
Protokołowała                                                                Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Knieć                                                                  Jerzy Adamczak
 
 

metryczka


Wytworzył: Katarzyna Knieć (16 stycznia 2006)
Opublikował: Katarzyna Knieć (3 lutego 2006, 14:34:48)

Ostatnia zmiana: Katarzyna Knieć (24 lutego 2006, 14:47:34)
Zmieniono: poprawiono błąd

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1786