Protokół nr 17/2012 z posiedzenia Komisji Finansów i Gospodarki z dnia 21 czerwca 2012 r


Protokół nr 17/2012 
z posiedzenia Komisji Finansów i Gospodarki,
które odbyło się w dniu 21 czerwca 2012 r. 

 
 
Posiedzenie rozpoczęło się przy udziale 4 członków Komisji oraz p. Zofii Łąckiej – Skarbnika Powiatu, p. Zofii Reszka – Sekretarza Powiatu, p. Henryki Dziurzyńskiej – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
 
p. Przewodniczący – poinformował, że pani Starosta nie będzie uczestniczyć w posiedzeniu, ponieważ jest na konwencie Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Powitał panią Henrykę Dziurzyńską i zaproponował, aby temat Powiatowego Urzędu Pracy omówić na wstępie, potem Strategię Rozwoju Powiatu a na koniec stanowisko w sprawie budżetu za 2011 r. i analizę materiałów sesyjnych.
 
Komisja przystała na tą propozycję.
 
Tematyka posiedzenia po zmianie:
  1. Informacja o pracy Powiatowego Urzędu Pracy w roku 2011 oraz informacja o otrzymanych środkach w roku 2012.
  2. Programy i działania realizowane w ramach Strategii Rozwoju Powiatu.
  3. Wypracowanie stanowiska w sprawie budżetu Powiatu Tucholskiego za rok 2011.
  4. Analiza materiałów sesyjnych i sprawy bieżące.
 
Ad. 1.
p. H. Dziurzyńska – przedstawiła informację, która znajduje się w załączeniu do oryginału protokołu. Poinformowała, że na koniec roku zarejestrowanych było w Urzędzie Pracy 3482 bezrobotnych. Środki finansowe były wystarczające w odniesieniu do zapotrzebowania pracodawców. Było kilka decyzji odmownych odnośnie staży, ale wynikały one z tego, że pracodawca w poprzednich latach nie wywiązywał się z umowy. Efektywność programu 45+ kształtowała się na poziomie 47 %. W tym roku są środki na wszystkie formy aktywizacji zawodowej. Nie ma wniosków, aby można było wydać 1/5 środków. Realizowany jest program z POKL i ma z niego wynikać aktywizacja w wysokości co najmniej 10 %. Program ten skierowany jest do młodzieży i osób po 45 roku życia. W algorytmie dopuszcza się do skorzystania z form aktywizacji wszystkie osoby bezrobotne. Osoby po 45 roku życia często nie mają kwalifikacji. Urząd odszedł od szkoleń grupowych. Nie ma zainteresowania podnoszeniem swoich kwalifikacji. Problemem dla wielu bezrobotnych jest też brak dojazdu. Często właśnie z powodu braku dojazdu nie można zrealizować oferty zatrudnienia. Największy wzrost bezrobocia dotyczy osób nie wykształconych. W ubiegłym roku spadła ilość ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców. Zabezpieczono zapotrzebowanie samorządów na roboty publiczne i prace społeczno – użyteczne. Urząd kieruje na staże w samorządach, nawet bez gwarancji zatrudnienia, bo takie staże pomagają zdobyć doświadczenie.
p. Przewodniczący – zapytał, czy spowodowany jest spadek bezrobocia w stosunku styczeń do grudnia. Czym jest spowodowany odpływ bezrobotnych z ewidencji ?
p. H. Dziurzyńska – wiąże się to z pracami sezonowymi i otrzymaniem środków na aktywizację. Część bezrobotnych została skierowana na staże i prace interwencyjne. Część bezrobotnych nie stawia się w terminie stawiennictwa i zostają skreśleni na 3 miesiące. Napływ bezrobotnych w styczniu był też spowodowany zamieszaniem w służbie zdrowia. Przed wizytą lekarską bezrobotni przychodzili po zaświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym. Być może ten problem uda się rozwiązać. Ma się w tej sprawie odbyć spotkanie z przedstawicielem, który oferuje program komputerowy.
p. Przewodniczący – zapytał jakie środki są w tym roku na zadania.
p. H. Dziurzyńska – Urząd Pracy dysponuje środkami w wysokości 233.900 zł oraz 149.600 zł z algorytmu. W ramach tego finansowane są szkolenia, prace interwencyjne, koszty dojazdu i zakwaterowania. W tym roku udało się również przystąpić do programu specjalnego, ale wymagał on wkładu własnego z algorytmu. Są dwa takie programy. Jeden dla osób do 30 roku życia. Partnerem jest Hydrotor. Drugi program jest dla osób  po pięćdziesiątym roku życia. W ramach tego programu specjalnego będą przyuczać osoby, które następnie odbędą trzymiesięczny staż i mają gwarancję pracy na dwa lata.  Jest zdziwiona, że nie ma zainteresowania osób młodych. Po weryfikacji zostało 47 osób. 7 osób same się zgłosiło.
p. Przewodniczący – zapytał, jakie narzędzia są najskuteczniejsze.
p. H. Dziurzyńska – najlepszą formą jest chyba doposażenie miejsc pracy. W przypadku osób po pięćdziesiątym roku życia na 9 miejsc jest 26 osób. 6 osób Urząd Pracy wezwał, a pozostałe same się zgłosiły. W tym projekcie partnerem jest też Tuchmet. Urząd Pracy realizuje też projekt systemowy w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w ramach osi 6.2 ABC przedsiębiorczości.
 
Radni nie mieli dalszych uwag, dlatego Przewodniczący zamknął ten punkt porządku posiedzenia.
 
Ad. 2.
p. Sekretarz – poinformowała, że Strategia rozwoju Powiatu będzie podlegała aktualizacji w roku 2013. W Tej chwili trwają prace nad aktualizacją Strategii rozwoju Województwa. Urząd Marszałkowski zorganizował spotkanie, na którym prosił o zgłaszanie propozycji do strategii przez samorządy. Ustalono termin zgłaszania do 15 czerwca. Dwie gminy złożyły swoje propozycje. Strategia rozwoju powiatu zawiera pewne wskaźniki, niestety wiele z nich jest niejasnych. Jest czas na to, aby odnieść się do tych wskaźników i złożyć propozycje zmian. Starostwo wystąpiło do wszystkich jednostek, aby przekazały informacje na temat aktualizacji. Przy tej okazji zostanie powołany zespół i będzie zrobiona aktualizacja. Materiał dotyczący strategii jest bardzo obszerny. To czy będzie to wspólna strategia z gminami będzie zależało od uzgodnień pomiędzy samorządami.
p. D. Kożuch – stwierdził, że strategii są pewne programy, a w materiale nie zostało to ujęte.
p. M. Oller – poinformowała, że tematem strategii zajmowała się Komisja Rewizyjna. Ustalono, że w materiale zostaną przywołane wskaźniki.
 
Radni nie mieli dalszych uwag, dlatego Przewodniczący zamknął ten punkt porządku posiedzenia.

Ad. 3 i 4.
p. Sekretarz – zapytała czy są jakieś uwagi do projektu Statutu Powiatu Tucholskiego.
 
Radni nie mieli uwag, do Statutu.
 
1)     wypracowanie stanowiska w sprawie budżetu Powiatu Tucholskiego za rok 2011
p. Przewodniczący – poinformował, że radni otrzymali sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Tucholskiego za 2011 rok oraz sprawozdanie finansowe.
p. M. Oller – zapytała jaka jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku absolutoryjnym przygotowanym przez Komisję Rewizyjną.
p. Skarbnik – poinformowała, że opinia na temat wniosku jest pozytywna.
p. M. Oller – poinformowała, że we wniosku absolutoryjnym pewne stwierdzenia są powieleniem opinii RIO. W opinii RIO jest sformułowanie, żeby wypracować w trybie pilnym i przedstawić działania zmierzające do ograniczenia długu.
p. Skarbnik – omówiła sprawozdanie. Poinformowała o ograniczeniu wszystkich wydatków, blokowaniu środków i renegocjacji umów. W ubiegłym roku wskaźnik za 2010 r. wynosił 42,1 %. W lutym zostało przedstawione sprawozdanie RBZ i w nim wskaźnik wynosił 49,65 %. W związku z tym w kwietniu ubiegłego roku opinia RIO była pozytywna. W maju sporządzono korektę i po niej zadłużenie wynosiło 62,9 % po wliczeniu do kwoty długu wykupu wierzytelności. Wskaźnik został przekroczony. Teraz trzeba wprowadzać oszczędności. Wcześniej RIO nie wskazywało na oszczędności. Gdyby takie sprawozdanie  było w lutym, to opinia ubiegłoroczna nie różniłaby się od obecnej. W związku z tą sytuacją jest więcej pracy i trzeba przygotować program naprawczy.
p. Przewodniczący – zarówno Komisja Rewizyjna jak i Regionalna Izba Obrachunkowa wskazują, że taki program naprawczy powinien być przedstawiony.
p. D. Kożuch -  w punkcie 2 Komisja Rewizyjna pisze, że nie udostępniono jej pism kierowanych przez Starostę do Regionalnej Izby Obrachunkowej.
p. M. Oller – wyjaśniła, że Komisja wielokrotnie prosiła o udostępnienie pism, bo wynikało to z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zdaniem Komisji jest to nierozłączna całość z pozostałymi materiałami. Komisji tych pism jednak nie przekazano.
p. Przewodniczący – zauważył, że pani Przewodnicząca zapoznała się z pismami.
p. M. Oller – Komisji nie przekazano tych pism. Jedno z pism czytała w gabinecie Starosty, a sama nie jest Komisją Rewizyjną. Uważa, że nie tak się pracuje na komisjach. Drugiego z pism nie czytała w ogóle. Uważa, że to taka niepotrzebna sytuacja. Dopowiedziała, że pani Skarbnik ma metodologię liczenia, która wskazuje, że następuje pogarszanie wskaźników.
p. Skarbnik – poinformowała, że może tylko przekazać do RIO informację. Ta sytuacja nie powstała w ciągu dwóch miesięcy. Pani Starosta musi przekazać do RIO program naprawczy. Nie jest to miła sytuacja i powoduje dużo pracy.
p. M. Oller – Regionalna Izba Obrachunkowa przyjęła fakt braku wpływów środków unijnych. Na koniec 2009 roku była nadwyżka, a na koniec 2011 roku debet.
p. Skarbnik – patrząc na dochody i wydatki wykonane deficyt wynosił 8 milionów złotych. W 2011 roku rozpoczęły się spłaty kredytów. W 2011 spłacono 4 miliony złotych, a w 2010 r. spłacono 2 miliony złotych.
p. M. Oller – stwierdziła, że to się zgadza, ale wszystko sprowadza się do wskaźników.
p. Skarbnik – w związku z tymi wskaźnikami będzie bardzo dużo pracy. Lepiej by się pracowało, gdyby ten wskaźnik był niższy.
 
Komisja w wyniku głosowania 3 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i braku głosów wstrzymujących się pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Tucholskiego za 2011 r.
 
2)     projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2012 r.
p. Skarbnik – poinformowała, że jest autopoprawka do zmiany budżetu, ponieważ był błędny zapis. Nastąpiło zdjęcie subwencji oświatowej na podstawie pisma Ministerstwa i zdjęto inwestycje zaplanowane na 2012 r. Do dochodów zostaną wprowadzone dwa projekty, jeden realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy i jeden realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pieniądze przeznaczone na zakład aktywności zawodowej nie przechodzą przez budżet. Korzyści z tego są jednak, ponieważ zostanie wyremontowany budynek. Zostały również urealnione wydatki i zmniejszona nadwyżka budżetowa. Zostały też dokonane zmiany w Wieloletnim Planie Finansowym. Został on urealniony.
p. M. Oller – zapytała jak przyjmowany jest WIBOR do spłaty wierzytelności i kredytów. Czy jest on uwzględniany według wysokości na koniec roku czy na dzień spłaty raty ? Dochody były zaplanowane na 56 milionów złotych. Czy te dochody są wykonane?
p. Skarbnik – WIBOR bierze się aktualny na dzień spłaty raty. Wydatki będą tak cięte, aby zmieścić się w budżecie i go zamknąć. W szkołach będzie zwracana uwaga na to, aby oddziały były pełne. Należy się też dokładnie przyjrzeć nadgodzinom w szkołach.
p. Sekretarz – dodała, że została sprzedana jedna działka i zostanie ogłoszony ponowny przetarg na zbycie kolejnych działek.
p. M. Oller – podstawowy wskaźnik to różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. To będzie podstawą oceny.
p. Z. Grugel – uważa, że w momencie kiedy kończą się środki to kończy się działalność Zakładu Aktywności Zawodowej. Tylko w takich warunkach Rada może podjąć się tego zadania.
p. M. Oller – dobrze byłoby pokazać założenia tego zakładu. W projekcie zmian budżetu zostały zmniejszone dochody, a nie poszły za tym wydatki.
p. Skarbnik – założono więcej dochodów niż wydatków. Zwiększeniu uległy odsetki od kredytów. Szpital na bieżąco spłaca raty kredytu, dlatego w budżecie znajduje się samo zabezpieczenie na spłatę kolejnych odsetek. W tej uchwale są bardzo duże zmiany.
p. M. Oller – zapytała, jak pani Skarbnik widzi trwałość dochodów i wydatków bieżących.
p. Skarbnik – te co jest zabudżetowane, oprócz sprzedaży działek, zostało w tym projekcie uchwały urealnione.
p. Z. Grugel – zapytał o projekt uchwały dotyczący budowy ścieżki Gostycyn – Piła. Poprosił o odpowiedź czy koszty dotyczące wykupu działek i fakt deklaracji pokrycia wkładu własnego to wszystkie koszty dotyczące tej inwestycji.
p. Sekretarz – Wójt Gminy Gostycyn złożył wniosek dotyczący chęci budowy ścieżki rowerowej. Zarząd wyraził zgodę pod warunkiem, że Powiat nie będzie ponosił żadnych kosztów z tym związanych.
p. Z. Grugel – w uzasadnieniu wyszczególnione są tylko dwie rzeczy. Powinno być zapisane, że Powiat nie będzie ponosił żadnych kosztów.
p. M. Oller – również uważa, że przy takiej konstrukcji może dojść do jakiegoś finansowania Powiatu. To powinno być wpisane do uchwały.
p. Przewodniczący – stwierdził, że można to jeszcze doprecyzować z prawnikami.
p. Z. Grugel – w Gostycynie powstało rondo przy drodze wojewódzkiej, do którego dołożyliśmy 500.000 zł. W związku z tym musimy dokładnie wiedzieć, że nie będzie to Powiatu kosztowało ani złotówki.
p. M. Oller – wielokrotnie podnoszono, że uchwały mają zawierać skutek finansowy. Do tej pory tego w uchwałach nie ma.
p. Sekretarz – sprawa ta była omawiana na posiedzeniu Zarządu i takie były ustalenia. Uchwałę przygotowywał Zarząd Dróg Powiatowych i powinien być zapis, że żadne koszty nie będą ponoszone.
p. M. Oller – zapytała, jaka jest opinia RIO o zmianie budżetu, gdzie będą przekroczone wskaźniki.
p. Skarbnik – poinformowała, że do tej uchwały będą musiały być napisane wyjaśnienia.
p. D. Kożuch – zapytał, czy nastąpi przekazanie wierzytelności do Spółki  Szpital Tucholski.
p. Skarbnik – stwierdziła, że to jedyna nadzieja na poprawę wskaźników.
p. M. Oller – uważa, że szczegółami daleko się nie zajdzie. Trzeba pracować nad rozwiązaniami systemowymi.
p. Skarbnik – zostanie opracowany program naprawczy.
p. M. Oller – analizowała te wskaźniki, bo są one odzwierciedleniem sytuacji. Gdyby nie była robiona inwestycja w Szpitalu to wskaźniki nie przekroczyłyby 50 %. Mimo wszystko uważa, że była to prawidłowa decyzja. Do tego należało dostosować otoczenie i szybciej przystąpić do działań korygujących. Pani Starosta pytała, co mieli zrobić, jak dodatkowo okazało się, że musi zostać zrobiony podjazd. Trzeba było zdjąć jedną z inwestycji z budżetu.
p. Przewodniczący – należy zapytać Zarządu, czy można było zrezygnować z jakichś inwestycji.
p. Z. Grugel – nie sądzi, aby ktoś mógł kwestionować zadanie polegające na rozbudowie szpitala. Kontrowersje wywołuje sposób prowadzenia inwestycji, ale wykonać to należało. Nie obwiniałby nikogo. Źle został przewidziany sposób rozliczania Labiryntów Natury. Powiat stał się zakładnikiem Marszałka i został pozbawiony komfortu i przyjemności pracy. Gdyby te płatności wpływały regularnie to dzisiaj można byłoby rozmawiać inaczej. Finansowo zostaliśmy wmontowani w sposób bezwzględny w ścieżkę Tuchola – Świt – Tuchola. Trochę lekką ręką zostały podpisane te umowy i zobowiązania. Nie może jednak powiedzieć, że to była zła decyzja.  Umowa na ścieżkę zawierała zapis, że po stronie Powiatu są wszystkie koszty związane z wykupem gruntów.
p. M. Oller – wykup działek został wyłączony , bo było to po stronie województwa.
p. Z. Grugel – wiele rzeczy składa się na tą sytuację. Ten podjazd to nie była najgorsza rzecz. Dzisiaj skoro Powiat znalazł się w takiej sytuacji, to należy robić wszystko, aby z tego wyjść.
p. M. Oller – uważa, że należy iść do przodu. Słyszała głosy, że szuka się winnych, zamiast iść do przodu.
 
p. Przewodniczący – nikt nie oczekuje, aby pani Starosta sama przygotowała program naprawczy, ale wszyscy powinni się w to włączyć. Ostatnio na Komisji Rewizyjnej padły zarzuty, jak to źle Zarząd teraz gospodaruje.
p. M. Oller – to był efekt wypowiedzi, jak to poprzedni Zarząd źle gospodarował. To była reakcja na wypowiedź.
 
Komisja w wyniku głosowania 3 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i braku głosów wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2012 r.
 
 
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji Finansów i Gospodarki.
 
Na tym zakończono protokół.
 
Protokołowała:                                                                         Przewodniczący Komisji
 
Elżbieta Damasiewicz                                                                      Marek Boliński

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Damasiewicz (21 czerwca 2012)
Opublikował: Elżbieta Damasiewicz (19 października 2012, 10:43:18)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1668