XXV sesja Rady Powiatu Tucholskiego


Informacja o sposobie realizacji interpelacji złożonych
podczas XXV sesji Rady Powiatu Tucholskiego
w dniu 1 lutego 2013 roku.
 
Pan Andrzej Pruszak – Wiceprzewodniczący Rady
  • Zlokalizować przejście dla pieszych w Śliwicach, na ulicy Sychowskiego przy posesji nr 13.
Zarząd Powiatu w tej sprawie poinformował Pana Radnego, że zlokalizowanie przejścia dla pieszych bezpośrednio przy wskazanej posesji nie jest możliwe, ze względu na istniejące tam skrzyżowanie. W miesiącu marcu br. Zarząd Dróg Powiatowych ustali lokalizację w/w przejścia dla pieszych.
  • Oznakować objazd przejazdu pod wiaduktem w Śliwiczkach, bo tam została zrobiona droga przez las. Niektórzy tirami przejeżdżają tą drogę, dojeżdżają do wiaduktu i mają wtenczas kłopot. Prosi, aby to odpowiednio wcześniej oznakować.
Zarząd Powiatu w tej sprawie poinformował Pana Radnego, że Zarząd Dróg Powiatowych wystąpił do Gminy Śliwice i Nadleśnictwa Trzebciny - Zarządcy Dróg, po których miałby przebiegać objazd dla pojazdów, które nie mieszczą się pod wiaduktem w Śliwiczkach, o wyrażenie zgody na oznakowanie objazdu. W przypadku uzyskania zgody przygotowane zostanie odpowiednie oznakowanie ułatwiające przejazd.
  • Prosi, aby zwrócić się do wójtów i burmistrza, aby ci zwrócili się do mieszkańców o oznakowanie swoich posesji numerami domów. Najlepiej to zrobić podczas zebrań wiejskich. Te numery są potrzebne dla służb.
Zarząd Powiatu w tej sprawie poinformował Pana Radnego, że wystąpiono do Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Tucholskiego z prośbą o zajęcie się sprawą i poinformowanie o sposobie jej załatwienia.
  • Mieszkańcy Lubocień proszą, aby zwrócić się do PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy o wycinkę zadrzewień z prawej strony przejazdu kolejowego lub niwelację wzniesienia, jadąc od strony Lubocień do Rosochatki, co poprawi widoczność. Jak wiadomo doszło tam do kilku wypadków, gdzie łącznie zginęły 4 osoby, w tym trzyletnie dziecko.
Zarząd Powiatu w powyższej sprawie przesłał Panu Radnemu kopię odpowiedzi otrzymaną z PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy, w której PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy poinformował, że dokonano przeglądu przejazdu kolejowego kategorii "D" w km 90,729 na linii nr 201 Nowa Wieś Wielka - Gdynia, w ciągu drogi powiatowej nr 1006C Szlachta - Śliwice. W wyniku przeglądu stwierdzono, że warunki widoczności na w/w przejeździe są zachowane. Jednocześnie poinformowano, że w okresach wzrostu i wegetacji roślin, Sekcja Eksploatacji Laskowice Pomorskie będzie systematycznie dokonywać wykaszania trójkątów widoczności. 
  • Prosi o zwrócenie się do odpowiednich instytucji o zabezpieczenie wiaduktu zlokalizowanego na linii kolejowej 201 pomiędzy stacją Lipowa Tucholska i Rosochatką, wzdłuż dawnej drogi gminnej Lubocień – Rosochatka. Tak zabezpieczone pobocze wiaduktu w postaci taśmy jest niewystarczające co może grozić upadkiem z wysokości.
Zarząd Powiatu w tej sprawie poinformował Pana Radnego, że interpelacja przekazana została do Gminy Śliwice jako właściciela wiaduktu. Jak poinformował Wójt Gminy Śliwice skradziona barierka na przedmiotowym wiadukcie kolejowym zostanie zamontowana w marcu br. przez miejscowy zakład.

Pan Jerzy Kowalik – radny
  • Interpelacja dotyczy Zakładu Aktywności Zawodowej. Przygląda się tej budowie od początku. Wnosił kilka zapytań dotyczących budowy, sposobu dalszego działania. Nie wie czy tam jest już pozwolenie na użytkowanie, bo jeszcze teraz widział ekipy, które malowały elewację zewnętrzną w pewnej części. Patrząc na ten projekt przed przetargiem i na to co widać, to tam są pewne zmiany. Chciał mówić głównie o kominie, który został pozostawiony w stanie na pół rozbiórkowym, ponieważ część komina rozmontowano. U góry straszą resztki balustrady. Nie wie czy nadzór budowlany  to widział, czy ta balustrada nie spadnie, czy może tak wisieć. To na pewno dobrego obrazu nie stwarza. Ta balustrada jest widoczna z dalszej odległości i na kominie wisi.
Odpowiedź udzielona została na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Wiktora Metkowskiego – Wicestarostę Tucholskiego.
  • Prasa od paru tygodni pisze, że pewnie w kolejnym roku znów zabierze się linie kolejowe. To się nazywa optymalizacja, jak wszystko w Polsce co się zamyka i likwiduje. Trzy tysiące kilometrów znowu mamy mieć wyłączone z ruchu. Na mapce, którą można było w prasie zobaczyć linia Bydgoszcz – Kościerzyna jest zaznaczona jako przeznaczona do rozbiórki. Obawia się, żeby nie było tak jak z sądem, że obudzimy się, kiedy sąd już będzie prawie zlikwidowany, potem wyjazdy. Próby odwracania tej sytuacji nic nie pomogły. Sąd mamy, ale w trochę innej formie organizacyjnej. Żeby tak samo nie było z liniami kolejowymi, że będziemy musieli do Bydgoszczy jechać poprzez Chojnice – Tczew, albo przez Laskowice.
Odpowiedź udzielona została na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Wiktora Metkowskiego – Wicestarostę Tucholskiego.

Pan Marek Boliński – radny
  • Dokonać przeglądu na drogach powiatowych, aby różnego rodzaju epitety nie dotyczyły naszych dróg.
Odpowiedź udzielona została na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Wiktora Metkowskiego – Wicestarostę Tucholskiego.

Pan Piotr Mówiński – radny
  • Pan Przybysz na poprzedniej sesji składał rezygnację z funkcji członka Zarządu. Rada się do tego przychyliła. Chciałby się dowiedzieć kto w tej chwili zawiaduje oświatą. To jest znaczna część budżetu i znaczna część zadań, potencjalnie istotna bardzo część działalności Powiatu związana z programem naprawczym.
Odpowiedź udzielona została na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Wiktora Metkowskiego – Wicestarostę Tucholskiego.
  • Chciałby usłyszeć kilka słów na temat tego na jakim etapie jest opracowanie strategii Powiatu, w kontekście tego co dzieje się w sąsiednich Powiatach. Wie na przykład, że w Chojnicach od kilku miesięcy są szerokie konsultacje społeczne, powołany jest zespół poszerzony o czynniki społeczne, o stowarzyszenia. Jak to wygląda u nas, na jakim etapie jesteśmy?
Odpowiedź udzielona została na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Dorotę Gromowską – Starostę Tucholskiego.

Pani Małgorzata Oller – radna
  • Zapytała o Zakład Aktywności Zawodowej. Na jakim etapie mamy te pomieszczenia, wyposażenie, obsadę etatową. Była mowa, że może jeszcze trochę potrwać zabezpieczenie środków finansowych. Co z tym pomieszczeniami? Czy one będą stały niewykorzystane przez ten czas? Czy jakoś czasowo przewiduje je się zagospodarować?
Odpowiedź udzielona została na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Wiktora Metkowskiego – Wicestarostę Tucholskiego.

Interpelacje dotyczące dróg wojewódzkich złożyli:

Pan Jerzy Kowalik – radny
  • Interpelacja dotyczy stanu drogi 240 na odcinku przez Tucholę, czyli ulica Cegielniana, Główna, odcinek do Bladowa i kawałek za. Stan tej drogi po ostatnich roztopach jest tragiczny. Jest posiadaczem radia CB i to co można usłyszeć na nim nie nadaje się do powtórzenia. Walczymy o promocję Powiatu, a tu taka drobna rzecz jak stan drogi. Są ferie, przemieszczają się goście. Jest bardzo zły odbiór społeczny.
Pan Marek Boliński – radny
  • Zwrócić się do zarządcy drogi 240 o załatanie dziur, które powstały po roztopach.
Pan Andrzej Myszkowski – radny
  • Przyłączył się do interpelacji Pana radnego Kowalika. Rozszerzył ją o drogę 240 na odcinku od Szumiącej do Tucholi. Tam są takie dziury, wręcz wyrwy, z których wypłukiwane są kamienie. Sam stracił mienie wartości kilkuset złotych w postaci szyby. Nie sposób w ogóle ominąć tych dziur. Tam jest bardzo duży ruch. Dziwi się, że do dzisiaj jeszcze nikogo tam nie było i nikt ich nie łata, mimo że jest już kilka dni odwilży. U nas to jest żenujące, że cztery czy pięć dni odwilży i nawet drogowców nie widać na drodze.
Pan Piotr Mówiński – radny
  • Zaapelował, aby znaleźć siły i środki, aby czasowo chociaż zabezpieczyć te najbardziej wrażliwe odcinki. Droga 240 jest zniszczona, miejscami nie do użytkowania na całym przebiegu przez Powiat Tucholski. Kolega Myszkowski mówił, że od Szumiącej, ale w samym Bysławiu też są poważne ubytki w tej drodze. Ostatnio miał okazję podróżować tą drogą do Iławy. Na odcinkach poza naszym województwem zaczęły się jakieś prace, przynajmniej doraźne remonty. Tutaj wyrwy w jezdni sięgają 30 cm głębokości. Tiry próbują je omijać powodując sytuacje niebezpieczne. Kiedy mijają się dwa tiry to są sytuacje niebezpieczne dla kierowców i innych użytkowników drogi. Apeluj o to, bo rozumie, że to nie jest pora, w której się robi porządne remonty dróg. Warunki pogodowe temu nie sprzyjają. Możemy jeszcze przewidywać to co jest najtrudniejsze dla drogi do przetrwania czyli przechodzenie przez zero, gdzie w nocy zamarza, a w dzień puszcza. To najbardziej niszczy nam nawierzchnie. Myśli, że są jakieś inne techniki, nawet prymitywne zapełnienia chociaż tłuczniem, spłycenia wyrw w jezdni, bo wydaje to się w tej chwili konieczne.
Pani Anna Ziegler – radna
  • Rozszerzyła interpelację skierowaną do Zarządu Dróg Wojewódzkich o drogę wojewódzką biegnącą przez miejscowości Pruszcz, Kamienica, Gostycyn, Łyskowo. Jest to droga, która została w ubiegłym roku po interpelacji naprawiona w pasie przejezdnym z kierunku Bydgoszczy na Tucholę. Dosyć dobrze została ona w Pruszczu zrobiona. To widać w tej chwili po odwilży. Jest taki pasek zrobiony, gdzie nie ma wytłuczonych dziur. Natomiast na stronie w kierunku Bydgoszczy jest bardzo dużo dziur, które były wypełnione jakimś materiałem, który się rozdrobnił. Tak jest w Gostycynie w centrum. Tam ratuje to, że ludzie są przyzwyczajeni do ograniczenia prędkości. Jeżeli ktoś pojechałby z dużą prędkością to skończyłoby się wybiciem szyby. Cała jezdnia w miejscach, które są obniżone zasypana jest kawałkami tego asfaltu. Nie wiadomo jak długo odwilż potrwa, ale dobrze byłoby chociaż zebrać ten tłuczeń, żeby go nie było na jezdni. Jadący samochód może nie ulec dewastacji, ale taki kamień odskoczy i uderzy przechodzące dziecko na chodniku w głowę.
W powyższych sprawach Zarząd Powiatu przesłał Państwu Radnym kopię odpowiedzi otrzymaną z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, w której Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że zdaje sobie sprawę ze złego stanu nawierzchni na w/w odcinkach dróg, gdyż są one monitorowane i naprawiane na bieżąco przez Rejon Dróg Wojewódzkich w Tucholi. Do chwili obecnej w Powiecie Tucholskim zużyto 40 ton masy na zimno, brygady patrolowe codziennie zużywają ok. 4 ton masy. W trosce o użytkowników dróg, Zarząd Dróg Wojewódzkich robi wszystko, aby jak najszybciej i najskuteczniej niwelować skutki zimy. Przeprowadzono przetarg na remont nawierzchni masą na gorąco i niezwłocznie po podpisaniu umowy zwycięzca przystąpi do prac, oczywiście jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne.
 
Zarząd Powiatu Tucholskiego

Odpowiedzi udzielone podczas sesji znajdują się w punkcie 17 str. 29 protokołu z XXV  sesji Rady Powiatu Tucholskiego, który znajduje się tutaj.
 

metryczka


Wytworzył: Zarząd Powiatu Tucholskiego (4 marca 2013)
Opublikował: Wiesława Borowa (7 marca 2013, 12:22:46)

Ostatnia zmiana: Wiesława Borowa (19 marca 2013, 12:29:17)
Zmieniono: dodano link, uzupełniono wpis

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2246