XIX sesja Rady Powiatu Tucholskiego


Informacja o sposobie realizacji interpelacji złożonych
podczas XIX sesji Rady Powiatu Tucholskiego
w dniu 20 maja 2016 roku.

 
Pan Andrzej Pruszak – radny
  • Chciałby, aby dokonano przeglądu ścieżki pieszo-rowerowej ze Śliwic do Łobody. Ona ma już kilka lat. Byłoby tam potrzebne kilka napraw.
Zarząd Powiatu w powyższej sprawie otrzymał odpowiedź od Wójta Gminy Śliwice, w której poinformowano, że zostały naprawione uszkodzenia spowodowane przez pojazdy samochodowe.
  • Zrobić przegląd znaku, kierunkowskazu drogowego, który jest z Białej w kierunku Łąskiego Pieca. Chodzi o zweryfikowanie nazwę.
Zarząd Powiatu w tej sprawie poinformował Pana Radnego, że drogowskaz w Białej wskazujący kierunek i odległość do Łąskiego Pieca został poprawiony, odnowiony i ustawiony ponownie.

Pani Halina Janowska – Giłka – Wiceprzewodnicząca Rady
  • Głos dotyczy drogi wojewódzkiej 240. Czy jest możliwość wpływu na rozwiązanie trudności komunikacyjnej skrzyżowania wylotu na Chojnice z drogą na Czersk? Nie wie w jaki sposób miałoby to być zrobione, czy rondo czy sygnalizacja świetlna. Jest to miejsce niezwykle trudne i zagrażające. Szczególnie w okresie letnim jest wielka trudność skrętu do miasta od strony Czerska. Jest to zakręt pod kątem ostrym i do tego widoczność zasłania budynek mieszkalny i zakrzewienie. Kierowcy, którzy stoją w kolejkach ułatwiają sobie to, skręcając w prawo zawracają na stacji benzynowej i wracają w kierunku Tucholi. Nie dalej jak w poniedziałek była świadkiem sytuacji. Nie doszło tam do żadnego zdarzenia komunikacyjnego. Jest to dosyć długi zakręt. Wygląda to tak, że kiedy się już wjedzie na to skrzyżowanie w kierunku miasta to nagle okazuje się, że z lewej strony jedzie i to z dużą prędkością samochód od strony miasta. Kwestia czasu i kiedyś tam może dojść do poważnego wypadku. Czy jest możliwość zwrócenia się do Dyrekcji Dróg Wojewódzkich, aby ten punkt newralgiczny wziąć pod uwagę i spróbować rozwiązać tą sytuację?
Zarząd Powiatu w powyższej sprawie przekazał Pani Wiceprzewodniczącej odpowiedź otrzymaną z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, w której poinformowano, że ZDW zdaje sobie sprawę z niekorzystnego usytuowania skrzyżowania. W związku z powyższym rozważone zostanie, w miarę posiadanych środków finansowych, zlecenie opracowania audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które wskaże rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w obrębie przedmiotowego skrzyżowania.

Pani Anna Ziegler – radna
  • Prosi Zarząd Dróg Wojewódzkich o dokonanie przeglądu drzew przy drodze wojewódzkiej na trasie Mąkowarsko – Tuchola, szczególnie chodzi o odcinek od Pruszcza do Gostycyna, ze względu na to, że jest bardzo dużo suchych gałęzi. Była taka przecinka robiona, ale teraz kiedy jest ulistnienie widać te suche gałęzie, które grożą złamaniem się.
Zarząd Powiatu w tej sprawie przekazał Pani Radnej odpowiedź otrzymaną z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, w której poinformowano, że w miesiącu czerwcu br. został dokonany przegląd zadrzewienia, w wyniku którego wycięte zostały  suche gałęzie. Ponadto, poinformowano, iż oznaczone zostały, przy drodze nr 237 jak i przy innych drogach administrowanych przez ZDW Bydgoszcz, drzewa przeznaczone do wycinki. Usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego nastąpi po uzyskaniu stosownych decyzji administracyjnych.

Pani Dorota Gromowska – radna
  • Pierwsza sprawa dotyczy planu transportu publicznego. Mówiliśmy o tym kilkakrotnie już na sesjach, na posiedzeniach poza sesjami. Wiem, że zajmował się tym Zarząd. Chciałabym, aby Zarząd wrócił do tematu i wspólnie z gminami ten temat poruszył. Może zdarzyć się tak, że jeżeli rząd nie zmieni ustawy o zbiorowym transporcie to może być tak, że dowóz naszych dzieci do szkół ponadgimnazjalnych może być zagrożony.
Odpowiedź została udzielona na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Michała Mroza Starostę Tucholskiego.
  • Podkreśliła duże zaangażowanie i podziękowała Panu Jackowi Lorczakowi, który koordynuje działania Komisji Bezpieczeństwa. Komisja wiele czasu poświęciła zwierzętom, tym domowym. Ustalalono pewne zasady postępowania. Natomiast problemem na pewno dla samorządów są zwierzęta dzikie, szczególnie te padłe, czy uszkodzone na terenach obwodów myśliwskich, czy prywatnych gruntów. Chciałaby, żeby ze strony Zarządu do Urzędów Gmin wpłynęły stosowne wytyczne w krótkich punktach, kto za co odpowiada, jak należy postępować. Jest to nadal problem nierozwiązany. Chciałaby, aby takie wytyczne przekazano odpowiednim organom, służbom, abyśmy wspólnie wiedzieli jak postępować, kto za to ma płacić, porządkować, bo to jest bardzo istotne.
Odpowiedź została udzielona na sesji Rady Powiatu Tucholskiego przez p. Michała Mroza Starostę Tucholskiego.

Pani Barbara Drewczyńska – radna
  • Interpelacja wykracza poza kompetencje naszego Powiatu. Chodzi o drogę wojewódzką 237, która przebiega przez Legbąd w kierunku Czerska. Czy jest możliwość, aby Zarząd Powiatu skierował tą sprawę do Zarządu Dróg Wojewódzkich województwa pomorskiego? Chodzi tu już o ten odcinek należący do województwa pomorskiego. Ta droga na odcinku z Legbąda do Czerska jest bardzo niebezpieczna, a ruch naszych mieszkańców na tej drodze jest znaczny.
Zarząd Powiatu w powyższej sprawie przekazał Pani Radnej odpowiedź otrzymaną z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, w której poinformowano, że na drodze wojewódzkiej nr 237 ze względu na jej szerokość około 5,50 m często dochodzi do zniszczenia poboczy, szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jednocześnie poinformowano, że Rejon Dróg Wojewódzkich w Chojnicach na bieżąco kontroluje stan bezpieczeństwa jezdni oraz poboczy i prowadzi działania z zakresu bieżącego utrzymania dróg, remontów cząstkowych nawierzchni oraz napraw poboczy, które mają zapewnić bezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Ponadto poinformowano, że w planach jest wykonanie w miesiącu lipcu br. remontu cząstkowego odcinka o długości około 100 m.

Pan Andrzej Urbański – radny
  • To również wykracza poza kompetencje Powiatu. Chodzi o to skrzyżowanie jak wyjeżdża się z Tucholi w kierunku Śliwic. Zatrzymujemy się na znaku „STOP” na ul. Nowodworskiego. Pierwszeństwo ma droga wojewódzka skręcająca w ul. Warszawską. Nie wie czy tam coś się dzieje. Jeśli są jakieś plany to chciałby wiedzieć. Wie, że tam nie ma miejsca, ale trzeba jakieś rozwiązanie wypracować, bo tam się też robi podobny problem. Kierowcy, którzy wiedzą, że trzeba bardzo długo oczekiwać jeżdżą naokoło i sztucznie napędzamy jeszcze dodatkowy tłok.  Ci którzy czekają na wyjazd z ul. Nowodworskiego czekają jeszcze dłużej. Można byłoby tam zmienić zasady ruchu. Być może nie zatrzymywać się przy skręcie w prawo lub zakazać skrętu w lewo, który jest dość niebezpieczny w tym miejscu.
Zarząd Powiatu w tej sprawie przekazał Panu Radnemu i zainteresowanym Radnym pismo, otrzymane z Wydziału Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, w którym poinformowano, że na spotkaniu w m. Tuchola dnia 12 lipca br. z udziałem przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy ustalono, iż z uwagi na ograniczoną szerokość pasów drogowych w chwili obecnej dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego możliwe jest uzupełnienie oznakowania wlotu ul. Nowodworskiego znakami poziomymi "STOP". Powyższą zmianę w oznakowaniu wprowadzi ZDW w Bydgoszczy po opracowaniu i zatwierdzeniu projektu zmiany organizacji ruchu. Ponadto, pismem z dnia 8 września br. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy poinformował, że w projekcie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 240 dla odcinków Tuchola-Bysław i Konopat Polski-Świecie, zaproponowana została poprawa geometrii skrzyżowania poprzez zaprojektowanie ronda. Jednakże, w związku ze sprzeciwem i protestami lokalnej społeczności, ostatecznie odstąpiono od ww. rozwiązania pozostawiając geometrię skrzyżowania w niezmienionej formie.
 
Zarząd Powiatu Tucholskiego


Odpowiedzi udzielone podczas sesji znajdują się w punkcie 9 protokołu z XIX sesji Rady Powiatu Tucholskiego, który znajduje się tutaj.

metryczka


Wytworzył: Zarząd Powiatu Tucholskiego (6 czerwca 2016)
Opublikował: Wiesława Borowa (8 czerwca 2016, 14:58:25)

Ostatnia zmiana: Wiesława Borowa (20 października 2016, 15:26:25)
Zmieniono: aktualizacja odpowiedzi

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 832