Komisja Finansów i Gospodarki | Komisja Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Rewizyjna
27
Protokół nr 27/2005
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska,
które odbyło się w dniu 22 listopada 2005 r.
Obecni na posiedzeniu według listy obecności oraz Pan Stanisław Rzepiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody.
Tematyka posiedzenia:
1. Informacja o realizacji zadań w zakresie geodezji, gospodarki nieruchomościami oraz ochrona środowiska Powiatu Tucholskiego.
2. Podsumowanie debaty rolniczej.
3. Sprawy bieżące.
Ad. 1
Przewodniczący – uważa, że jeśli chodzi o informację o stanie rolnictwa, to my jako samorząd za mało zwraca uwagę na sytuację społeczną na wsi. Czy nie należało również o tym powiedzieć? Było to też tematem debaty i Przewodniczący zastanawia się czy nie powinno to się również znaleźć w materiale.
p. S. Rzepiński – uważa, że to był wniosek wynikający z dyskusji podczas debaty, natomiast, jeśli chodzi o materiał, to był on przygotowywany na podstawi posiadanych przez Wydział dokumentów.
Przewodniczący – poprosił o przedstawienie na sesji przez Pana Naczelnika najważniejszych zagadnień, a sam przedstawi sytuację społeczną w rolnictwie.
p. T. Zaborowski – zapytał, co się stało, że na Cegielnianej jest najmniejszy hałas?
p. S. Rzepiński – z badań, które były przeprowadzane tak właśnie wyszło.
Przewodniczący – w środowiskach rolniczych, w których obraca się Przewodniczący Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Powiatowy Inspektor Weterynarii mają dobrą opinię.
p. J. Kiedrowski – zapytał czy po ewentualnych zmianach organizacyjnych Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umocni się czy osłabi?
p. T. Zaborowski – poinformował, że sytuacja się nie zmieni, ale obawia się, że spowoduje to, że dopłaty nie zostaną przekazane w terminie. Pewne sprawy zejdą niżej w strukturze i to dla rolników powinno być lepiej.
p. S. Rzepiński – podobno pewne zadania Agencji Nieruchomości Rolnych ma przejąć starosta, tylko nie wiadomo, w jakim zakresie.
Ad. 2
p. J. Kiedrowski – uważa, że nie jesteśmy typowo powiatem rolniczym i rolnictwo nie jest u nas wysokotowarowe. Gospodarstwa przeszły duże przeobrażenie, ale rentowność jest niska w produkcji nie tylko rolniczej. Jak to możliwe, że w tej sytuacji rolnicy kupują tak drogi sprzęt np. ciągniki za 250 tys. Czy ten sprzęt na to zarobi? Czy to, co się stało teraz z handlem na wschodzie, czy to co się stało z kwotą mleczną, nie spowoduje załamania?
p. T. Zaborowski – poinformował, że jeśli chodzi o kwotę mleczną to wyniknęło to z niedoszacowania produkcji przed przyznaniem kwoty mlecznej. Nie wiadomo czy mleka było mniej, czy po prostu nie było sprzedawane. Będzie się też mścił rok 1992, gdzie zlikwidowano PGR-y i drastycznie spadła produkcja.
p. J. Kiedrowski – widzi duże polepszenie jeśli chodzi o sprzęt, o uprawę. Rolnicy są elastyczni. Uważa, że szansa byłaby w biopaliwach. Dlaczego się tego nie wprowadza?
p. T. Zaborowski – nie chce się uruchomić odpowiednich procedur. Dziś jest ok. 80% zasiewu zbożami, bo jest to najtańsza produkcja. Wiąże się to też z produkcją żywca wieprzowego.
Przewodniczący – rzepak i żyto są eksportowane do Niemiec i są umowy kontraktacyjne. To będzie skutkować tym, że biopaliwa będą sprowadzane z Niemiec i nie będzie się u nas tworzyć nowych miejsc pracy w tej dziedzinie, a poza tym zapłacimy wyższą cenę.
Komisja ustaliła, że Przewodniczący przedstawi podczas sesji najważniejsze wnioski z debaty rolniczej na temat: „Bilans zysków i start rolnictwa w Powiecie Tucholskim po wejściu do Unii Europejskiej”.
Ad. 3
Przewodniczący – poprosił o informację ile w tegorocznym budżecie zostało przeznaczone na spółki wodne.
p. S. Rzepiński – poinformował, że w tym roku nie ma już środków. Zadania już zostały wykonane i rozliczone. Nic już nie uda się zrobić w tym roku. Możemy jedynie myśleć o roku przyszłym.
Przewodniczący – poinformował o wniosku Pani Genowefy Glaza – Nispel w sprawie wstrzymania wycinki drzew przy drodze Lińsk – Śliwice i poparcia inicjatywy ochrony drzew przy tej drodze.
Komisja podjęła decyzję o skierowaniu pisma do Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych z prośbą o udzielenie odpowiedzi zainteresowanej odnośnie planów dotyczących tych drzew.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała Przewodniczący Komisji
Katarzyna Knieć Jerzy Adamczak
metryczka
Wytworzył: Katarzyna Knieć (22 listopada 2005)
Opublikował: Katarzyna Knieć (11 stycznia 2006, 13:04:21)
Ostatnia zmiana: Katarzyna Knieć (12 stycznia 2006, 13:35:31)
Zmieniono: poprawiono omyłkę oczywistą
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 2148