33

                                                        Protokół nr 33/2005
                              z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia
                                           odbytego w dniu 21 listopada 2005 r.
 
Obecni na posiedzeniu wg listy obecności oraz Pani Ewa Gierchowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, oraz Pan Jarosław Katulski – Prezes Spółki „Szpital Tucholski” Sp. z o.o.
 
Tematyka posiedzenia:
1.      Stanowisko Komisji w sprawie sytuacji lokalowej służby zdrowia.
2.      Stanowisko Komisji w sprawie zmiany uchwały dotyczącej PERON.
3.      Sprawy bieżące.
 
Przewodniczący powitał wszystkich uczestników posiedzenia i zaproponował, żeby w pierwszej kolejności zając się punktem 2 spotkania.
 
Ad. 2
Przewodniczący – poprosił Panią Kierownik PCPR o przedstawienie przyczyn zmiany uchwały. Po raz pierwszy środki zostały zdjęte turnusów rehabilitacyjnych, czy nie są wykorzystywane?
p. E. Gierchowska –  poinformowała, że zaproponowane zmiany, czyli przesunięcie środków na środki ortopedyczne z innych paragrafów, spowodowane są zapotrzebowaniem na te środki, dużą ilością złożonych wniosków. Dotyczy to głównie aparatów słuchowych. Zdjęcie środków z turnusów spowodowane jest tym, że ludzie rezygnują z turnusów, a przesunięcie ich spowoduje, że środki te zostaną w pełni wykorzystane.
 
Komisja pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany w uchwale dotyczącej środków z PFRON.
Ad. 3
Przewodniczący – przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do otrzymanego projektu budżetu na 2006 w celu przygotowania opinii i złożenia jej do Komisji Finansów.
p. R. Płoszański – uważa, że jeżeli Rada przyjmie projekt uchwały w sprawie budowy szpitala, to trzeba będzie wskazać źródła finansowania. Będą też potrzebne pieniądze na dostosowanie specjalistki. Można odnieść się do budżetu znając decyzję Rady w tej sprawie.
Przewodniczący – uważa, że to by było możliwe jedynie z obligacji lub innych źródeł kredytowych. Na razie zostało ustalone, że będzie przedstawiony projekt uchwały kierunkowej, który byłby podstawą do opracowania dokumentacji, na której opracowanie potrzebne byłoby ok. 1 mln zł.
 
Komisja ustaliła, że uwagi do budżetu zostaną przekazane na ręce Przewodniczącego Komisji w późniejszym terminie i Przewodniczący przedstawi je Komisji Finansów.  
Ad. 1
Przewodniczący – zgodnie z prośbą Komisji na najbliższą sesję został wprowadzony punkt poświęcony sytuacji lokalowej służby zdrowia. Radni otrzymali informację na ten temat. Radni muszą zdecydować czy dostosowywać te obiekty, które są, czy podjąć decyzję o budowie nowego obiektu. Uwzględniając subwencję nie jest możliwe sfinansowanie tego z budżetu, jedynie z innych źródeł. Czy jest wola Komisji, aby zaproponować Radzie uchwałę kierunkową w sprawie budowy nowego obiektu.
 
Komisja stanęła na stanowisku, żeby zaproponować Radzie podjęcie uchwały kierunkowej w sprawie budowy nowego obiektu.
p. J. Katulski – poinformował, że w materiale, który Radni otrzymali nakreśla problemy lokalowe i przedstawia obowiązujące terminy. Jeżeli zapadłaby decyzja o budowie nowego szpitala, to trzeba by szukać inwestorów i przedstawić im ofertę. Musiałoby się to wiązać z przekazaniem udziału w spółce. Rada musi zdecydować czy zgadza się na zmianę struktury kapitałowej, czy chce zatrzymać kontrolę.
Przewodniczący – a obligacje?
p. J. Katulski – uważa, że to nie jest właściwa droga. Żeby pozyskać inwestorów musi też być prowadzona działalność komercyjna. Jeżeli Prezes będzie wiedział, że nie ma szans na realizację tego kierunku, to będzie musiał znaleźć alternatywę.
Przewodniczący –  uważa, że po to żeby zrealizować zamierzenie musi być określony kierunek, a Zarząd powinien określić formę realizacji.
p. W. Kroplewski – uważa, że w powiecie brakuje strategii ochrony zdrowia. Jeżeli zapadnie decyzja o budowie i wyda się już ogromne pieniądze na opracowanie dokumentacji, to nie będzie można już się z tego wycofać.
p. R. Płoszański – musiało by być stanowisko czy szpital miałby to prowadzić i jaka będzie tu rola samorządu.
p. J. Katulski – poinformował, że spółka stanie się właścicielem gruntu i spółka może uzyskać pozwolenie na budowę. Pewien kierunek musi być określony, bo w przeciwnym razie trudno będzie pozyskać inwestorów. Trzeba określić, jaka będzie forma spółki. Projektowanie szpitala trwa ok. roku i to musiałoby być ujęte w budżecie. Pytanie czy radni poprą projekt, który tak obciąża budżet powiatu? Rada może wskazać na konieczność budowy nowego obiektu oraz dać przyzwolenie na zmianę struktury własnościowej.
p. W. Kroplewski – uważa, że na sesji Rady na pewno padnie pytanie, jaki będzie pakiet świadczeń w tej sytuacji?
p. J. Katulski – „Szpital Tucholski” pełni funkcję szpitala publicznego, ale można też wykorzystywać fakt, że jest spółką. Szpitale prywatne są wyrzucane z ryku i stwarza się im trudności. Forma „Szpitala Tucholskiego” daje duże możliwości. Na pewno na sesji padnie też pytanie o lokalizację szpitala i wtedy Prezes przedstawi propozycje.
 
Komisja uzgodniła treść projektu uchwały w sprawie przyjęcia kierunków działań w zakresie powiatowej służby zdrowia, który znajduje się w załączeniu do protokołu i zostanie przedstawiony Radzie Powiatu Tucholskiego na sesji w dniu 24 listopada 2005 roku.
 
Na tym protokół zakończono
 
Protokołowała                                                                Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Knieć                                                                Henryk Krzywański
 

metryczka


Wytworzył: Katarzyna Knieć (21 listopada 2005)
Opublikował: Katarzyna Knieć (3 lutego 2006, 14:22:58)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2176