XIII sesja Rady Powiatu Tucholskiego

Informacja o sposobie realizacji interpelacji złożonych podczas XIII sesji
Rady Powiatu Tucholskiego w dniu 25 stycznia 2008 roku  

Radny Andrzej Pruszak 
nasz powiat od początku tej kadencji jest w stowarzyszeniu na rzecz utrzymania kolei. Kiedy odbywały się spotkania tego stowarzyszenia, czy uczestniczył nasz przedstawiciel i czy coś wynikało z tych spotkań dla naszego powiatu. Prosi odpowiedz na piśmie;
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Samorządów na Rzecz Kolei Lokalnych działa w oparciu o statut zatwierdzony przez członków i zarejestrowany w sądzie. Od marca 2007 r. po wyborach uzupełniających Zarząd Stowarzyszenia przedstawia się następująco:
1) Prezes Zarządu – Jan Miodoński – Wicestarosta Żywiecki
2) Wiceprezesi Zarządu – Leszek Trębski – Prezydent Skierniewic
3)  Ludwik Kaziów – Burmistrz Lwówka Śląskiego
4)  Bogdan Mościcki – Burmistrz Wlenia
5) Sekretarz Zarządu – Halina Klińska – Burmistrz Łeby
6) Członkowie Zarządu – Henryk Pawlina – Starosta Sępoleński
7) Piotr Broszkiewicz – Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego
W skład Stowarzyszenia w chwili obecnej wchodzi trzynaście samorządów płacących składki. Stowarzyszenie poprzez swojego przedstawiciela – Dyrektora Biura p. Stanisława Rytlewskiego, bierze aktywny udział w pracach nad zmianami dotyczącymi przewozów regionalnych, majątku kolejowego, zagospodarowania mienia należącego do PKP i innych sprawach dotyczących transportu kolejowego. W ubiegłym roku było organizatorem dwóch Ogólnopolskich Forów Dyskusyjnych. Na ostatnim z nich w miesiącu listopadzie w Warszawie uczestniczył p. Piotr Broszkiewicz. Obecni na nim przedstawiciele blisko osiemdziesięciu samorządów terytorialnych mieli okazję przedyskutować z przedstawicielami spółek PKP  różne problemy, a w szczególności, te dotyczące zagospodarowania mienia będącego w zarządzie PKP. W naszym powiecie prace takie prowadzone są w gminach: Cekcyn, Gostycyn i Tuchola. Dotyczą one działek, których status własnościowy powinien być jak najszybciej ustalony i to na rzecz samorządów, na których  znajduje się infrastruktura przede wszystkim drogowa. Uwagi z tego spotkania były przekazane na posiedzeniu Zarządu Powiatu i do Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody.
W najbliższym czasie zbierze się Zarząd Stowarzyszenia, który nakreśli plan pracy na najbliższe miesiące.
Dokładnie o forum w Warszawie informował p. P. Broszkiewicz na poprzedniej sesji i Rady Powiatu.

Radny Antoni Lewandowski 
interpelacja w sprawie uskoku przy drodze z Wełpina do Cekcyna na  zakręcie. Tam jest taki niebezpieczny uskok na poboczu, duże wybicie, które stanowi duże  zagrożenie. Znowu może dojść tam do tragedii. Prosi  żeby zostało to zasypane;
Pobocze wybijane jest przez samochody ścinające zakręt z powodu: notorycznego przekraczania dozwolonej na tym odcinku drogi prędkości. Zostanie one uzupełnione tłuczniem. Dodatkowo ZDP zwrócił się do policji o wzmożenie kontroli prędkości  na tym odcinku w celu zapobieżenia ewentualnym wypadkom.
 
Radna Aleksandra Kabat
- prosi o udzielenie informacji jaki jest stan obecny Radzie Powiatu. Chodzi konkretnie o to, ile jest klubów w naszej Radzie, ponieważ ostatnio są doniesienia prasowe. Ponieważ powstał nowy klub chciałaby się dowiedzieć czy ten pierwszy klub, który liczy 8 osób istnieje dalej i jest tam tylu samo członków
Odpowiedzi udzielono podczas sesji.

drugie pytanie do Pana Przewodniczącego. Od jakiegoś czasu mamy wakat na funkcji Wiceprzewodniczącego Rady. Pan Przewodniczący nas kiedyś informował, że prowadził rozmowy na temat ewentualnie wyrażenia zgody przez tak zwany klub opozycyjny i chciałaby się dowiedzieć jakie są wyniki tych rozmów. 
Odpowiedzi udzielono podczas sesji.

Radny Andrzej Myszkowski
Mieszkańcy Powiatu Tucholskiego zgłaszają się z problemem barku możliwości uzyskania pomocy lekarskiej w nagłych stanach stomatologicznych, nawet prywatnie, szczególnie w dni wolne od pracy. Czy Zarząd Powiatu podjąłby się działań mających na celu utworzenia takich dyżurów choćby nawet w jakiejś formie odpłatnej.
Zarząd Powiatu nie ma możliwości wpłynięcia na prywatne praktyki stomatologiczne, aby świadczyły dyżury nocne. Próby rozmów były już wcześniej podejmowane jednak nie przyniosły efektów. Ponadto stomatolodzy uważają, iż większość dolegliwości wynika z braku dbałości o zęby, w związku z powyższym nie widzą konieczności dyżurowania, również ze względów ekonomicznych.

Radna Krystyna Koczwara
- zwrócił się do niej z uprzejmym zapytaniem mieszkaniec Gdańska uczestnik pleneru malarsko-rzeźbiarskiego zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Tucholi w 2006 r. Pytanie dotyczy pozostawionej przez niego pracy, rzeźby. Artysta chciałby się dowiedzieć, gdzie jest eksponowana, co się z nią dzieje. Wiadomo bowiem, że w Bysławiu, Kęsowie, Żalnie gdzie odbyły się plenery rzeźby pozostawione przez artystów zdobią te miejscowości.
Rzeźby z pleneru rzeźbiarskiego w roku 2006 były wystawiane na imprezach okolicznościowych podczas np. Dni Borów Tucholskich. Natomiast docelowo staną w miejscu publicznych tj. w Parku na Placu Zamkowym, który aktualnie jest w przebudowie. Zapewne  Pan Greco de Angelis rzeźbiarz z Gdańska będzie mógł obejrzeć swoją rzeźbę, która upiększy park w naszym mieście.

Radna Dorota Gromowska
- chciałaby uzyskać informacje kiedy Zarząd Powiatu planuje realizację inwestycji dotyczącej przebudowy ulic w Cekcynie. Konkretnie chodzi o odwodnienie ulicy Dworcowej, ponieważ na jednej z posiedzeń komisji finansów przed sesją budżetową otrzymała od członka Zarządu taką informację, iż inwestycje, częściowa dotycząca ulicy Dworcowej zapisana jest w budżecie powiatu. Cały czas nie może doszukać się tego zapisu. Prosi o przekazanie tej informacji na piśmie.
W trakcie realizacji jest projekt I etapu przebudowy dróg powiatowych w Cekcynie obejmujący odcinek drogi 1026C od GS-u do skrzyżowania z drogą 1030C. Projekt ten będzie gotowy zgodnie z harmonogramem do 30 czerwca. Wtedy też będzie znany kosztorys realizacji tego zadania. Zarząd Powiatu jest zainteresowany możliwie szybką jego realizacją. Trzeba jednak mieć świadomość, że realizacja całego zadania I etapu możliwa jest w 2009-2010, i to gdy uzyskamy środki zewnętrzne m.in. środki UE. Największym problemem tego odcinka jest odwonienie drogi w okolicach sklepu IGA. Przewiduje się wykonanie tego odwodnienia niezwłocznie po otrzymaniu dokumentacji i rozstrzygnięciu przetargu. Przesunięcie realizacji tego zadania wynika z przeciągających się rozmów z samorządem Gminy Cekcyn. Środki finansowe na w/w cel znajdują się w paragrafie inwestycje tj. § 6050, które są do dyspozycji ZDP. Konieczne zmiany w uchwale budżetowej zostaną zaproponowane Radzie Powiatu po uzyskaniu kosztorysu.

prosi o to, iż w przypadku kiedy jednostka organizacyjna wystosowuje do samorządu gminnego pismo bezpośrednio do wójta, daje do wiadomości również członkom zarządu i sołtysowi danego sołectwa, to prosi również o informację taką skierowaną do niej jako do radnej powiatu, żeby wiedziała co w jej gminie się dzieje. Prosi żeby pisma, które wychodzą ze starostwa w ten sposób kierować. Jest radną powiatu i ma obowiązek informowania wyborców o wszystkich sprawach, które się tutaj podczas sesji, podczas spotkań i w całej pracy samorządu powiatowego dzieją. 
W dniu 6 lutego wystosowano pismo do kierowników wszystkich poziomów organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Tucholi oraz kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, w których wszystkie sprawy przez nich załatwiane, związane z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb mieszkańców powiatu zamieszkałych w gminie Cekcyn, a kierowanych do samorządu gminnego i jednostek pomocniczych, kserokopie związanych z nimi pism kierowane będą do Pani Radnej.

Radny Michał Mróz 
prosi o udostępnienie w formie pisemnej uzasadnienia postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w sprawie odrzucenia skargi rozstrzygnięcia nadzorczego dotyczącego uchwały 6/51/2007.
W sprawie udostępnienia w formie pisemnej uzasadnienia postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy dotyczącego odrzucenia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące uchwały VI/51/2007 przesyłano odpowiedź.

Radny Wojciech Kociński 
w związku z tym, że na ostatniej sesji próbował zgłosić poprawkę do uchwały budżetowej, a niestety okazało się, że nie może takiej poprawki wieść,  prosi o uzasadnienie oraz podanie podstawy prawnej do tej decyzji. To jest pytanie do Pana Przewodniczącego.
  Na sesji w dniu 28 grudnia 2007r. Pan radny zaproponował umieszczenie w budżecie powiatu kwoty 5.000,00 zł. z przeznaczeniem jej po 2.500,00 zł. na stowarzyszenia Małych Szkół w Klonowie i Małym Mędromierzu.
  Należy zważyć, iż zasady przyznawania dotacji szkołom niepublicznym,  dla których organem prowadzącym są osoby fizyczne, osoby prawne, w tym stowarzyszenie reguluje ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.). W myśl art.90 ust.2 tejże ustawy dotacje z  budżetu powiatu otrzymują niepubliczne szkoły podstawowe specjalne i gimnazja specjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkół publicznych, w tym z oddziałami integracyjnymi. Ponadto z budżetu powiatu otrzymują dotacje również młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze oraz specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (art.90 ust.3a ustawy). Dotacje z budżetu powiatu mogą również otrzymać szkoły niepubliczne  nieposiadające uprawnień szkoły publicznej oraz niepubliczne placówki oświatowo – wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, poradnie psychologiczno – pedagogiczne oraz biblioteki (art.90 ust.3b ustawy).
  Dotacje powyższe są  tzw. dotacjami podmiotowymi przeznaczonymi na dofinansowanie działalności bieżącej w/w szkoły lub placówki. 
  Stowarzyszenia Małych Szkół w Klonowie i Małym Mędromierzu prowadzą niepubliczne szkoły podstawowe o uprawnieniach szkół publicznych. Nie przysługuje im zatem dotacja na finansowanie bieżącej działalności  z budżetu powiatu, ale zgodnie z art.90 ust.1 w/w ustawy z budżetu gminy.
  Nie mogła być również przewidziana w budżecie powiatu dotacja celowa na rzecz w/w stowarzyszeń.
  W myśl bowiem art.184 ust.1 pkt 11,12  i 14  ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104 z póź. zm.) uchwała budżetowa jednostki samorządu terytorialnego określa :
1) zakres i kwoty dotacji przedmiotowych ( dla zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz dla innych podmiotów, o ile stanowią tak przepisy odrębne)  ;
2) zakres i kwoty dotacji celowych na finansowanie kosztów inwestycji  zakładów budżetowych,
3) dotacje inne niż określone w pkt 11 i 12 przekazywane na podstawie odrębnych przepisów  (ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), związane z realizacją zadań jednostki samorządu terytorialnego.

   Powyższe jest konsekwencją zapisów ustawowych, iż  z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane:
1) dotacje przedmiotowe dla zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych oraz innym podmiotom, o ile tak stanowią przepisy odrębne (art.174 ustawy),
2) pomoc finansowa innym jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej albo pomoc rzeczowa (art.175),
3) dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań jednostki samorządu terytorialnego dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku . Zlecenie  zadania i udzielenie dotacji następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873 z póź. zm.), a jeżeli dotyczy ono zadań innych niż określone w tej ustawie na podstawie umowy jednostki samorządu terytorialnego z  w/w podmiotem( art.176).
  Również ustawa z dnia 7 kwietnia 1989r. o stowarzyszeniach  ( Dz.U. z 2001r. Nr 79, poz. 855 z póź. zm.) w art.35 stanowi, iż stowarzyszenie może otrzymać dotację według zasad określonych w odrębnych przepisach. Takim odrębnym przepisem będzie niewątpliwie w/w ustawa o finansach publicznych, a w szczególności art.176 . Jednakże należy pamiętać, iż dotacje te  mogą być przydzielone jedynie wówczas, gdy chodzi o cele publiczne związane z realizacją zadań  powiatu. Inne cele działania danego stowarzyszenia, niewiążące się z realizacją zadań danej jednostki samorządu terytorialnego – niezależnie od tego czy są celami statutowymi czy też nie – nie mogą być w ten sposób dotowane (Sarnecki. Komentarz do art. 35 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Dom Wydawniczy ABC, 2007, wyd. III).
  Mając na uwadze powyższe poprawka do uchwały budżetowej  zaproponowana przez Pana radnego była  niezgodna z  obowiązującymi przepisami prawa i nie mogłaby być podjęta przez Radę Powiatu.
  Niezależnie od powyższego należy również wskazać, iż Uchwałą Nr XXIX/196/2005 Rady Powiatu Tucholskiego z dnia 15 września 2005r.  Rada ustaliła tryb pracy nad projektem uchwały budżetowej. Zgodnie z §2ust.2 uchwały Komisje Rady oraz Radni składają Zarządowi Powiatu wnioski dotyczące projektu budżetu wraz z uzasadnieniem w terminie do dnia 15 października poprzedzającego rok budżetowy.  Na podstawie otrzymanych materiałów planistycznych, wniosków radnych i  Komisji Rady, skalkulowanych dochodów własnych budżetu powiatu, dotacji celowych i subwencji z budżetu państwa oraz  udziału w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa Skarbnik opracowuje zestawienie zbiorcze dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów powiatu w terminie do dnia 30 października roku poprzedzającego rok budżetowy (§3). Projekt uchwały budżetowej Zarząd przedkłada w terminie do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy Regionalnej Izbie Obrachunkowej celem wydania opinii oraz Radzie Powiatu (§9). Przewodniczący Rady niezwłocznie przekazuje projekt uchwały budżetowej do zaopiniowania przez Komisje Rady. Opinie poszczególnych Komisji muszą być przekazane w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy, przy czym komisje mogą proponować poprawki do przedłożonego im projektu uchwały budżetowej. Na podstawie przedłożonych opinii komisji rady Komisja Finansów i Gospodarki formułuje ostateczną opinię w sprawie projektu uchwały budżetowej, którą przedstawia Zarządowi w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy. Na podstawie opinii Komisji Finansów i Gospodarki oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej Zarząd może przedłożyć Radzie Powiatu autopoprawkę do projektu uchwały budżetowej (§§ 10, 12, 13, 14 uchwały).
  Celem wprowadzonej procedury było ustalenie takiego trybu prac na projektem uchwały budżetowej aby podjęcie uchwały w tym zakresie nastąpiło do końca roku poprzedzającego rok budżetowy. Radni mają więc prawo zgłaszania wniosków dotyczących planowanego projektu budżetu  a następnie zgłaszania poprawek  do przygotowanego przez Zarząd projektu budżetu w ramach prac komisji, której  są  członkami. Po zapoznaniu się z opinią Komisji Finansów i Gospodarki (sporządzaną na podstawie opinii pozostałych komisji rady) Zarząd bądź może przedłożyć Radzie autopoprawkę do przedłożonego projektu uchwały budżetowej bądź może nie wyrazić zgody na przedstawione w opinii propozycje uzasadniając swoje stanowisko. Należy zaważyć, iż zgłoszone poprawki powinny być zaakceptowane przez Zarząd, który ponosi odpowiedzialność za wykonanie uchwały budżetowej, dlatego też powinny być zgłaszane w sposób określony w uchwalonej procedurze tak, aby Zarząd Powiatu miał czas się do nich ustosunkować. Natomiast Rada Powiatu  podczas głosowania nad projektem uchwały budżetowej może przedłożony projekt przyjąć, bądź nie.

druga interpelacja do Zarządu. Prosi o przedstawienie kalkulacji inwestycji budowy boiska wielofunkcyjnego przy zespole Szkół Ogólnokształcących, ponieważ w dalszym ciągu uważa, że kwota podana w budżecie jest niedoszacowana. Prosi o odpowiedz na piśmie.
W sprawie budowy boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących informuję, że prowadzone są prace mające na celu wyłonienie projektanta tego zadania i zlecenia mu wykonania dokumentacji wraz z kosztorysem. Po wykonaniu kosztorysu przez projektanta Pan radny zostanie z nim zapoznany.

                                                                                    Zarząd Powiatu Tucholskiego

 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Damasiewicz (4 lutego 2008)
Opublikował: Elżbieta Damasiewicz (26 maja 2008, 10:23:57)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2907