Komisja Finansów i Gospodarki | Komisja Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
22
Protokół nr 22/2008
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska,
które odbyło się w dniu 10 grudnia 2008 r.
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska,
które odbyło się w dniu 10 grudnia 2008 r.
Obecni według listy obecności.
Tematyka posiedzenia:
1. Debata rolnicza – Osiągnięcia w zakresie rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska na przełomie 10 lat na terenie Powiatu Tucholskiego i 5 lat funkcjonowania w Unii Europejskiej.
1) Powitanie gości.
2) Analiza wniosków z poprzedniej debaty rolniczej.
3) Ogólna informacja dotycząca stanu rolnictwa w powiecie tucholskim.
4) Sytuacja rolnictwa w zakresie:
- ekonomicznym,
- obsługi doradztwa i nasiennictwa,
- płatności,
- szkolnictwa rolniczego,
- rozwoju agroturystyki,
5) Dyskusja.
6) Wnioski.
7) Zakończenie debaty.
Ad. 1.
Starosta otworzył i powitał zaproszonych gości na debatę rolniczą.
Ad. 2.
p. T. Zaborowski – powitał gości i rozliczył wnioski z poprzedniej debaty rolniczej. W sprawie reaktywacji GSW w Śliwicach działania zostały podjęte, jednak nie udało się tego zrealizować. W sprawie zatrudnienia dodatkowej osoby do ODR-u nie zatrudniono nikogo, ale zatrudnieni tam pracownicy pomagają rolnikom. Konserwacja rzeki Prusiny- oczyszczenie zostało dokonane częściowo.
Ad. 3.
Wicestarosta przedstawił informację na temat rolnictwa w działaniach powiatu (informacja w załączeniu do protokołu).
Ad. 4.
p. W. Szyszka-Krepska – na warunki ekonomiczne wpływa wiele czynników takie jak:
- ceny – płodów rolnych, rzepaku i pszenicy od 2002 rosły, a w 2005 nastąpiło załamanie, a obecnie znów rosną.
- mleko wzrost
- płatności – jednolita wzrasta, uzupełnienie spada, ONW – stała
- ceny nawozów – stały wzrost
- ceny materiału siewnego – wzrastają
- podatek rolny – wysoka cena żyta w 2008
- ceny gruntów rolnych.
Wartość produkcji 111.043 zł w 2004, a w 2007 127.527, ale koszty wzrastają: pośrednie w 2007 - 77943, bezpośrednie w 2007 - 56288.
Dochód na osobę 18 474 w 2004, w 2007 26 000. Duże i bardzo duże gospodarstwa generują osiągają dochód. Dochód średni wzrasta. Duże zmiany nastąpiły w gospodarstwach dużych.
p. K. Babiński- ochrona roślin i nasiennictwa to nasz zakres. Ilość opryskiwaczy jest duża, ponad 200, większość jest bez atestu – atest jest wymagany raz na 3 lata. Proszę, żebyśmy mieli możliwość uczestnictwa w komisjach rolnictwa, aby pewne dane zweryfikować, bo ta liczba jest zaniżona. Mamy 9 punktów obrotu środkami ochrony roślin, ale to się zmienia. Prowadzimy kontrole roślin pod względem zawartości środków ochrony roślin, a także samych środków. Inspekcja dotyczy produkcji zintegrowanej – w zakresie gospodarstw ekologicznych. Szkody łowieckie - jesteśmy atakowani przez koła łowieckie – nie jest to w naszym zakresie. Zatrucia pszczół – rolnicy trują pszczoły przez niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin. W kwestii nasiennictwa od 2003 ruszyło się w tym zakresie i rolnicy inwestują. Zdarzają się dyskwalifikacje materiału siewnego. Mamy 5 punktów sprzedaży zbóż, mamy rolników, którzy sprzedają materiał siewny. Materiałem siewnym może być tylko materiał kwalifikowany i karzemy mandatami przy nie przestrzeganiu tego.
p. E. Mielcarski – od 2009 r. płatności bezpośrednie będą powiązane z zasadą wzajemnej zgodności. Działamy od 2000 r., a w 2008 r. jest sytuacja szczególna, bo susza i nawałnica na części powiatu. Udało się przygotować wnioski do wypłaty. Błędów było mało. 80% decyzji zostało przesłanych i większość płatności, które były realizowane były z PROW-u. Na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia dla tych, którzy nie mają płyt w kontekście płatności. Wysokość jest uzależniona m.in. od kursu euro i tu obniżyła się wysokość. W tym roku były płatności do malin i truskawek. W przyszłym roku termin się nie zmieni i zasada wypełniania wniosków się nie zmieni. Zasada wzajemnej zgodności wchodzi w obszar ochrony środowiska naturalnego (zasady dobrej praktyki rolniczej). Identyfikacja, rejestracja zwierząt – będą powiązane z płatnościami. Ważne, żeby to było prowadzone na bieżąco i prawidłowo i terminowo. Może to być weryfikowane podczas kontroli, a także takie sprawy jak wypalanie.
p. J. Rajczyk – zakończyło się wypłacanie rekompensat dotyczących kwoty mlecznej, ale nie dla wszystkich starczyło środków. Jeśli będzie przekroczona krajowa kwota mleczna to rolnicy zapłacą za ten koszt. Jest 26 tys. plantatorów buraka cukrowego. Plantatorzy są objęci płatnościami dla rolników objętych restrukturyzacją. Jest krajowy program restrukturyzacyjny. Rolnicy otrzymują środki na zakup sprzętu w wysokości 40%. Nie może być dofinansowania z 2 źródeł. Przyjmowane są wnioski o zwrot kosztów zakupu materiału siewnego.
¬p. T. Zaborowski – na jakim etapie jesteście w sprawie dopłat do produkcji mleka.
p. J. Rajczyk – brak uregulowań prawnych. Jedynie dopłaty do mleka dla szkół.
p. M. Mikołajczak – program zwalczania choroby Aujeszkyego u trzody chlewnej jest prowadzony i badania te mają doprowadzić do uwolnienia urzędowego stad. Planuje się przebadanie 160 tys. zwierząt, stwierdzono zakażone 3 stada, 1 ognisko choroby. Metody zwalczania to likwidacja stada, szczepienie i musi być określony obszar zapowietrzony. Należy pamiętać, że przy sprzedaży matek hodowlanych muszą być świadectwa zdrowia. Enzootyczna białaczka bydła – tu mamy dużo przypadków obecnie 7 stad.
p. R. Wrębel – w tym roku obchodzimy 50 lat szkoły rolniczej i uroczystość nadania im. J. Połczyńskiego szkole w dniu zakończenia roku. Była to przez wiele lat szkoła zawodowa, a dopiero od niedawna są technika. Szkoła rozwija się. Mamy 600 uczniów, drugie miejsce w maturach. Uczniowie uczestniczą w olimpiadach rolniczych. Otrzymaliśmy certyfikat dotyczący przedsiębiorczości. Absolwenci kontynuują naukę na studiach. Nasi absolwenci szybko znajdują pracę. Uczestniczymy w stowarzyszeniach szkół rolniczych i leśnych. Szkoła funkcjonuje na ul. Nowodworskiego. Wyposażenie jest coraz lepsze, ale brak bazy do WF. Jednakże obserwujemy spadek zainteresowania kształceniem rolniczym. W tym roku był mały nabór.
p. T. Zaborowski – to, że szkoła przetrwała 50 lat świadczy, że dyrektorzy byli z charyzmą.
Ad. 5.
Pytania:
p. R. Popielarz – czy jesteśmy przygotowani na ptasią grypę?
p. H. Wysocki – sprawa powołania spółki wodnej. Próbowaliśmy to powołać, ale mimo starań nie udało się. Cieszyłem się, że będą środki na oczyszczanie Prusiny, ale nie zostało to dokończone. Dziwi mnie, że czyszczenie Prusiny zostało zablokowane przez wędkarzy z powodu zarybiania.
p. T. Wegner – szkody bobrów, czy są czynione działania, żeby zdjąć z ochrony. Do PUP odnośnie prac społecznie użytecznych, żeby tych samych można zatrudniać, żeby ich nie musieć uczyć od nowa.
p. G. Wamke – dziękuję za pomoc w imieniu rolników z gminy Kęsowo.
p. J. Adamczak – dziękuję, że debaty są kontynuowane. Dziękuję p. Wrębel za organizowanie Dnia Kukurydzy. Celem było przeznaczenie kukurydzy na cele przemysłowe na biogaz, na paliwo. To nie zostało osiągnięte. Rolnicy żyją w biedzie i sytuacja rolników się pogarsza. Porównuje to do sytuacji za czasów Balcerowicza. Produkcja ta jest nieopłacalna. Dopłaty są ratunkiem. Sytuacja się pogarsza. We Wieszczycach ograniczamy produkcję. W dalszym ciągu będziemy prowadzić działalność w zakresie poprawy ekonomiki naszego gospodarstwa.
p. W. Hoppe – liczę na to, że p. Adamczakowi uda się wprowadzić technologię na biogaz. Dobrze by było, gdyby się udało. Gorzelnie też zostały zlikwidowane. Problem szkód łowieckich, żeby znaleźć jakieś rozwiązania, gdyż obecny system nie jest korzystny dla rolnika.
Odpowiedzi:
p. M. Mikołajczak – ptasia grypa – musi być plan gotowości, wszystkie służby muszą być przygotowane i musi być zapewniony sprzęt. Posiadamy sprzęt i odzież ochronną. Pojawiły się plotki, że w powiecie jest mięso z Irlandii, więc informuję, że nic takiego do naszych zakładów nie trafiło.
p. R. Popielarz – bobry - kilkadziesiąt sztuk jest przeznaczona do odstrzału. Co można jeszcze zrobić to musiałoby być rozwiązanie systemowe. To musiałoby być zapis jako zwierzyna łowna i wtedy koła łowieckie odpowiadają za szkody. Jeśli zwierzę jest chronione to odpowiedzialność spada na państwo. Obecnie są tylko działania doraźne. Może to być sygnał dla starostwa, żeby ten problem sygnalizować wyżej.
p. T. Zaborowski - proszę w tej sprawie o poszukanie chętnych myśliwych, a my możemy pomóc w wystąpieniu o zwiększenie limitów odstrzałów. Miło, że Prezes z Wieszczyc chce kontynuować swoją działalność. Odnośnie biogazu to we wrześniu był taki cel działania. Odnośnie szkód łowieckich to wpływ na to ma Ministerstwo Środowiska.
p. J. Adamczak – martwi nas to, że 464 tys. pustych stanowisk, a tusze sprowadza się zza zagranicy. Czy nie można działać tak, żeby to z naszego rynku był towar a u nas powstają duże fermy tuczników.
Pytania:
p. G. Juhnke – sprawa z bobrami. Zgłosiłem szkodę i otrzymałem 1 500 zł odszkodowania za 150 drzew młodych. W tym roku znowu kilkadziesiąt drzew zostało zniszczonych. Uważam, że bobry są szkodnikami i powinno się występować do Ministra. Jest to trudna sytuacja w rolnictwie, trudny rok. Sprawa dotycząca wiatraków prośba, żeby rolnicy zwrócili uwagę jakie zawierają umowy, bo wiatraki będą powstawać.
p. Ryduchowski – wystąpiliśmy do polskiej izby mleka, żeby była cena sugerowana. Narzuty na mleko wynoszą ok. 200%. Proponuję, żeby wystąpić z inicjatywą ustawodawczą, żeby była określona maksymalna marża np. 40% tak jest np. na Węgrzech.
p. W. Hoppe – czy są planowane spalarnie na biomasę?
p. T. Drewek – obecnie policja ściga za nierejestrowanie zwierząt. Termin 7 dni dla bydła. Przy tak krótkim terminie rolnicy oszukują. Państwo wie ile mamy świń i czemu wcześniej nie podjęło działań? W sprawie koszenia łąk chciałbym wiedzieć czy jest to polskie prawo, czy unijne?
Wymaga się wykształcenia i szkolenia, a dziś wprowadzone są nowe zasady co do np. wywóz obornika (kiedyś do końca lutego). Urzędnicze nakazy są gorsze niż susze. Wprowadza się obowiązek ubezpieczenia upraw, ale susza nie robi tyle szkody co polityka cenowa.
Odpowiedzi:
p. T. Zaborowski
- bobry, jeżeli będą chętni myśliwi to będziemy działać.
- wiatraki – proszę zwrócić uwagę na umowy, bo wartość wiatraka 2,5 mln i żeby rolnik nie musiał płacić podatku od nieruchomości. Proszę czytać umowy i przestrzegać się. Każdy podpisuje umowy i musi być odpowiedzialny.
- co do mleka – wiem, że jest uruchomiony temat dopłat do produkcji mleka,
- co do marży to zapisany został ten wniosek,
- PK przygotowało projekt na biomasę, ale nie uzyskaliśmy dofinansowania i projekt upadł.
- co do łąk to jest tak, że jak daje się pieniądze to się żąda.
- co do ubezpieczania to część jest finansowana z budżetu państwa.
Ceny zbóż spadają, ale też ceny baryłki ropy naftowej, to w kontekście kryzysu trzeba by na to rozpatrzyć.
p. E. Mielcarski – tak jest, rolnicy mają pewne zobowiązania nakładane przepisami prawa. Te sprawy dotyczące rejestracji, które były zgłaszane do instytucji wyższych dotyczyły tych rolników, którzy robią to nagminnie i opóźnienia są bardzo duże. Przekazujemy to do sekcji kontroli wewnętrznej ARMiR – przepis mówi, że kara jest tylko jedna - grzywna. Jeśli to się powtarza to muszą to zrobić. Jeżeli ktoś się spóźni to musi to uzasadnić np. choroba. Jest to prawo ustawowe. Co do oborników i jego wywozu zimą to wszystko spływa do rowów. Jeśli chodzi o donosy to musimy się tym zająć i przekazać dalej. Donosy, które były się nie potwierdziły. Co do orzechów to są one objęte dopłatami tak jak za zboża. Ubezpieczenia nie są powiązane z dopłatami i nie wchodzą w zasady wzajemnej zgodności.
Pytania:
p. M. Iwicki – wchodzą nowe technologie i czy starostwo i szkoła nie chciałoby prowadzić szkolenia komputerowego dla rolników.
p. T. Drewek – kiedy musi być badanie na BSE, bo słyszał, że powyżej 36, a zakłady mięsne potrącają, gdy brak tego badania.
Odpowiedzi:
p. R. Wrębel – były kiedyś szkolenia dla kilkuset rolników kilka lat temu. Wiem, że ODR próbował takie szkolenie przeprowadzić, ale nie było chętnych. Szkoła mogłaby przeprowadzić, ale nie wiem czy nie musiałyby być odpłatne lub z jakiegoś programu. Jesteśmy otwarci.
p. T. Zaborowski – w gminach były takie szkolenia, ale możemy to rozpoznać.
p. M. Mikołajczak – na BSE w wieku 30 miesięcy, a jeśli była potrzeba uboju z konieczności 24 miesiące – takie przepisy obowiązują cały czas.
p. P. Broszkiewicz – wszyscy jesteśmy członkami izby rolniczej, a jak my to wykorzystamy. Pytanie o wiatraki - jest tam prawnik można korzystać. Nie wykorzystujemy możliwości jakie mają miejsce. Też krzyczałem na ten temat, że Ministerstwo pozwala na to, że przy spadku cen marże wzrastają. Należy wykorzystywać te instytucje. Należy wykorzystywać biomasę i inne produkty, a także nasze naturalne cieki wodne. Co do wiatraków to należy korzystać z pomocy prawnej, bo są prawnicy w gminach i w izbie.
p. T. Zaborowski – od dnia 1.01.2009 r. ODR ma przejść pod samorząd wojewódzki. Kwota mleczna wzrośnie, co roku o 1% i nastąpi zwrot tych kar. Dopłaty w roku bieżącym były realizowane już na koniec listopada. W ciągu 3 lat nastąpi likwidacja ANR i będą grunty przeznaczone do sprzedaży. Do 2013 będzie obowiązywał system dopłat bezpośrednich. Choroby zawodowe - korzysta się z tego mało w skali kraju. Co do przepisów to coraz więcej mamy przepisów unijnych, a nie krajowych. Ale krajowe powinny być zgodne. Eternity – termin to 2032 i nie jest to taki odległy termin.
Ad. 6. Wnioski
1. Podjęcie działań dotyczących niezbędnych prac melioracyjnych na rzece Prusinie w Gminie Śliwice.
2. Podjęcie działań zmierzających do uregulowania kwestii dotyczących szkód łowieckich.
3. Rozwiązanie kwestii szkód powodowanych przez bobry.
4. Wystąpienie o inicjatywę ustawodawczą w kwestii maksymalnej marży na produkty rolne.
5. Zorganizowanie kursów komputerowych dla rolników.
Ad. 7.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Wicestarosta zamknął debatę.
Na tym zakończono protokół.
Protokołowała: Wiceprzewodniczący Komisji
Katarzyna Puczyńska Piotr Broszkiewicz
metryczka
Wytworzył: Katarzyna Puczyńska (10 grudnia 2008)
Opublikował: Elżbieta Damasiewicz (7 sierpnia 2009, 13:50:45)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2097