23

Protokół nr 23/2004
z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia
odbytego w dniu 27 września 2004 r.

Obecni na posiedzeniu wg listy obecności oraz p. Ewa Gierchowska - kierownik PCPR.

Tematyka posiedzenia:

1. Wypracowanie opinii Komisji w sprawie realizacji budżetu Powiatu za I półrocze 2004 r.
2. Analiza materiałów sesyjnych.
3. Sprawy bieżące.

Ad. 1.
Przewodniczący - stwierdził, że analizował sprawozdanie z realizacji budżetu za I półrocze. Nie znalazł żadnych nieprawidłowości i dlatego wnosi o przyjęcie sprawozdania przez Komisję.

Komisja postanowiła zaopiniować pozytywnie sprawozdanie z realizacji budżetu za I półrocze 2004 r.
Ad. 2.
1) projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVI/85/2004 Rady Powiatu Tucholskiego z dnia 25 marca 2004 r. określenia zadań i wysokości środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zatrudnienie i rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych
Przewodniczący - uważa, że z tych środków więcej powinny korzystać dzieci niepełnosprawne np. na wyjazdy na basen. Poinformował, że odbył spotkanie z kierownictwem Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Specjalnej Troski. Wyrażali się oni pozytywnie w stosunku do pani Kierownik PCPR, ale nie do wszystkich pracowników.

Ponieważ więcej głosów nie było, Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
2) projekt uchwały w sprawie określenia warunków częściowego lub całkowitego zwalniania rodziców z opłat za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej
Przewodniczący - zapytał, dlaczego procenty odliczeń różnią się pomiędzy rodzicami dzieci z Domu Dziecka i z rodzin zastępczych. W uchwale dotyczącej Domu Dziecka był jeszcze punkt 7, który mówił o egzekucji. Poprosił, aby zastanowić się, czy to nie powinno znaleźć się też w tej uchwale.
p. E. Gierchowska - stwierdziła, że jest to wyjście naprzeciw tym rodzinom. Taka uchwała dotycząca Domu Dziecka funkcjonowała już wcześniej. Teraz została przygotowana uchwała dla rodziców z rodzin zastępczych.
Ad. 3.
Przewodniczący - na ostatnim posiedzeniu Komisji, mówił że wystąpił do wszystkich komisji o opinie na temat funkcjonowania Powiatowego Zakładu Obsługi. Do tej pory wpłynęło stanowisko Komisji Finansów i Komisji Edukacji. W świetle przedstawionych informacji można uznać za zasadne funkcjonowanie Powiatowego Zakładu Obsługi i doskonalić współpracę z nim. Zapytał jaki jest efekt "białej niedzieli" w Śliwicach.
p. W. Kroplewski - "biała niedziela" została zorganizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Wojewódzki, Gminę Śliwice, Szkołę i Ośrodek Zdrowia. Wykonano około 700 porad łącznie z badaniami. Była też część samorządowa. W "białej niedzieli" uczestniczył Wojewoda wraz z dyrektorami Wydziałów. Na spotkaniu z Wojewodą atmosfera się zaogniła w momencie, kiedy zaczęto pytać o budowę dużego tartaku w okolicach Świecia, który może rozłożyć małe zakłady działające na terenie Gminy Śliwice.
p. E. Gierchowska - poinformowała, że z jej inicjatywy odbyło się spotkanie z pracownikami Domu Dziecka. Zaproponowała im, aby pomyśleli o zmianach. Należy pomyśleć o wielofunkcyjności tej placówki.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:                                                            Przewodniczący Komisji

Elżbieta Błaszczyk                                                            Henryk Krzywański

 

 

 

 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Błaszczyk (27 września 2004)
Opublikował: Elżbieta Błaszczyk (21 października 2004, 12:20:56)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2467