Protokół Nr 33/2014 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska z dnia 25 września 2014 r.

Protokół nr 33/2014 
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, 
które odbyło się 25 września 2014 r. 
 
Obecni według listy obecności oraz p. Zofia Łącka – Skarbnik Powiatu, p. Joanna Jastak – Kierownik Zespołu Doradców Ośrodka Doradztwa Rolniczego, p. Marek Borowski i p. Romuald Gierszewski – przedstawiciele Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej. 
  
Posiedzeniu przewodniczył pan Jerzy Piechowiak – Przewodniczący Komisji. W posiedzeniu uczestniczyło 4 członków Komisji. 
  
Tematyka posiedzenia:  
  1. Przyjęcie sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za I półrocze 2014 r. 
  2. Informacja z działalności Rejonowego Zespołu Doradców Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. 
  3. Informacja o działalności Izb Rolniczych. 
  4. Analiza materiałów sesyjnych i sprawy bieżące. 
  
Pan Przewodniczący powitał zaproszonych gości. Poinformował, że Komisja nie ma dużych kompetencji w zakresie rolnictwa. Komisja raz w roku zaprasza przedstawicieli instytucji działających w zakresie rolnictwa, aby mieć bieżącą wiedzę o problemach i móc zainicjować działania. 
  
Ad. 2. 
p. Przewodniczący – poprosił Panią Joannę Jastak o omówienie działalności ODR. 
p. J. Jastak – poinformowała, że ODR realizuje projekt „Nowy zawód – nowa szansa”. Są to środki pozyskane na przekwalifikowanie się rolników. W chwili obecnej trwa kurs na prawo jazdy kat. C+E. Do końca roku zostanie jeszcze zorganizowany kurs dla pań. Pierwotnie miał on dotyczyć dziennej opieki osób starszych. Jednak zbyt mało osób było zainteresowanych. Panie bardziej skłaniają się ku rękodziełu i dekoracji sal. Często beneficjentami tych środków nie do końca są ci co powinni. Realizowane są również szkolenia z przedsiębiorcami. W kursie opieki dziennej dla osób starszych uczestniczyli głównie właściciele gospodarstw agroturystycznych. Jest umowa na kolejne działania w tym zakresie. Partnerami są: Starostwo, Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych i PCPR. Odbyły się już warsztaty i wyjazd studyjny. Swoją chęć współpracy wyraziło 12 gospodarstw, z czego 10 agroturystycznych i 2 rolne. Największe zainteresowanie dotyczy opieki dziennej 4 – 6 godzin. Chodzi tu o osoby z miasta. Gospodarstwa mogą przyjąć od 3 do 6 osób. Pod koniec roku będzie konferencja podsumowująca ten projekt. Realizowany jest też program „Na tropie natury”, którego zadaniem jest szerzenie postaw ekologicznych. W tym roku odbyło się 36 animacji. ODR pomaga również w wypełnianiu wniosków o dopłaty obszarowe. W ramach umów z tego skorzystało 500 osób. Ponadto około 200 osób prosiło o weryfikację wypełnionych wniosków. Przy wypełnianiu wniosków rolno – środowiskowych z pomocy korzysta około 600 osób. Odbyło się 36 szkoleń stacjonarnych i 11 wyjazdowych. ODR współpracuje z rolnikami prowadzącymi rachunkowość rolną. Zostały zorganizowane kolonie dla dzieci rolników, z których skorzystały 42 osoby. Został ustalony harmonogram szkoleń dotyczących dopłat bezpośrednich. W każdej gminie planowane jest jedno szkolenie. Jest to związane z tym, że w przyszłym roku zmieniają się wnioski. Jako przedstawiciel ODR wzięła udział w Forum Turystyki Wiejskiej w Elgiszewie. Przedstawiciele Powiatu – właściciele gospodarstw agroturystycznych zdobyli tam liczne nagrody. Szersza informacja o działalności została złożona w formie pisemnej i znajduje się w załączeniu do oryginału protokołu. 
p. S. Kożuch – poprosił o przybliżenie tematu zazielenień. 
p. J. Jastak – nie da się tego krótko powiedzieć. Zaprosiła na spotkanie do Śliwic, które ma odbyć się 1 października br. 
p. Przewodniczący – dodał, że odpowiedź jest ukierunkowana wieloma czynnikami. 
p. J. Jastak – prosi, aby na szkolenia przychodziła jak największa ilość rolników. 
p. Przewodniczący – zapytał o współpracę z Powiatem. Komisja słucha i wyciąga wnioski. Widać, że wieś staje się obszarem przyjaznym dla innych zawodów. 
p. M. Mróz – cieszy się, że gospodarstwa agroturystyczne zdobywają nagrody w konkursach. Zapytał, czy widać rozwój ekoagroturystyki i czy odbywają się szkolenia dla gospodarstw agroturystycznych w tym zakresie oraz czy umożliwia się sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa.  
p. J. Jastak – od dwóch lat jest priorytet, aby w tym zakresie odbywały się co najmniej  dwa szkolenia w ciągu roku. Na szkolenia zapraszany jest Inspektorat Weterynarii i Sanepid. Te inspekcje są bardzo przychylne takim działaniom. Przeprowadziła również rozmowę z przedstawicielką Urzędu Skarbowego na temat m.in. sprzedaży ciasta na festynach przez koła gospodyń wiejskich. Jeżeli chodzi o tą drobną sprzedaż to nie będzie z tym żadnych problemów. To samo dotyczy uboju. Sprawdzane są jego warunki i do tej pory nikt nie został ukarany. 
p. T. Cherek Kanabaj – uważa, że to się zmieni. Mają powstawać inkubatory kuchenne. Będzie można je wynająć do przygotowania potraw i wtedy nie będzie żadnych problemów. 
p. J. Jastak – dodała, że taki inkubator już jest w Minikowie. 
p. M. Mróz – miło jest patrzeć przejeżdżając przez wsie jak one się rozwijają. Powstały wsie tematyczne, m.in. Miodowa, Kwiatowa itd. Widać ciekawą architekturę i zieleń. Świadczy to o dbałości mieszkańców. Pytał o sprzedaż z gospodarstw, bo przejeżdżając przez byłe NRD można spotkać gospodarstwa, które są zapleczem dla małych rodzinnych sklepików. 
p. R. Gierszewski – poinformował, że Gmina Tuchola co roku organizuje konkurs dotyczący czystych gospodarstw. W ostatnich latach coraz trudniej pozyskać chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Każdy chce mieć porządek, ale nie chce się tym pochwalić. 
p. J. Jastak – w Gminie Lubiewo nie ma z tym problemu. W tym roku nagrodzone osoby jadą do Frank – Raju. W innych powiatach odbywają się też konkursy powiatowe. To taka propozycja. 
p. Przewodniczący – zapytał czy Zespół Doradców ma jakieś oczekiwania od Powiatu i czy relacje układają się poprawnie. 
p. J. Jastak – poinformowała, że rolnicy zgłaszają się do ODR z problemami, które oni przekazują do Izby Rolniczej. W samej Tucholi nie ma większej sali na spotkanie. ODR czasami korzysta z sali w Książnicy. Zapytała, czy nie mogliby na początku roku złożyć wniosku o nieodpłatne korzystanie z tej sali, z uprzednim ustaleniem terminu. W chwili obecnej ODR każdorazowo zwraca się z prośbą o możliwość nieodpłatnego skorzystania z sali. 
  
Komisja zwróci się do Zarządu Powiatu z takim wnioskiem.   
  
p. R. Gierszewski – na odbywających się spotkaniach były często pytania dotyczące zwierzyny łownej. Rolnicy mają wiele uwag, bo żadna organizacja nie ma wpływu na koła łowieckie. Powiat wydzierżawia obwody łowieckie. Powinna być jakaś możliwość wymuszania wykonywania zadań przez koła. Populacja zwierząt jest bardzo duża i należy coś zrobić z tym tematem. Nie wie jaka jest procedura wydzierżawiania obwodów łowieckich, ale może rozwiązaniem byłoby ich wydzierżawianie na krótszy okres czasu lub wprowadzenie obwarowań. Myśliwi prowadzą swoją gospodarkę łowiecką i nie przeszkadza im to, że zwierzęta rolnikom wyjadają kukurydzę. 
  
Komisja wypracowała wniosek: Komisja wnioskuje o rozważenie możliwości zawierania krótszych umów z kołami łowieckimi, na dzierżawę obwodów łowieckich i wprowadzenie obwarowań dotyczących gospodarki w tych obwodach. 
  
Ad. 3. 
p. M. Borowski – poinformował, że pieniędzy w nowej perspektywie finansowej dla Polski pewnie będzie mniej. W nowym rozdaniu Unia Europejska położyła nacisk na efekty mierzalne. Komisja Europejska do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich napisała 250 pytań do Ministra Rolnictwa. Zanim Ministerstwo odpowie na te pytania, trochę czasu upłynie. Coś drgnęło jeśli chodzi o sprzedaż bezpośrednią. Inkubatory kuchenne są coraz bardziej powszechne. Jednak przy sprzedaży bezpośredniej jest granica 7000 zł. To jest mało. Ma być wprowadzony nakaz ewidencji. W tej chwili można sprzedawać mięso, ale żadnej kiełbasy z tego robić nie można. Gospodarstwa agroturystyczne są potrzebne, bo rozszerzają możliwości. W chwili obecnej 40 % mieszkańców wsi nie ma nic wspólnego z rolnictwem. Odnośnie kół łowieckich, Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, które jest wynikiem sporu, jakim prawem powiat wydzierżawia pole rolnika kołu łowieckiemu. To jest też pokłosie afrykańskiego pomoru świń. Wszyscy wiedzą, że dzików jest za dużo. Ministerstwo Środowiska umywa ręce, a nadzorować mają to Marszałkowie województw. Powiat wydzierżawia obwody łowieckie. Jednak, kiedy koło nie wykonuje planu to umowa powinna być rozwiązywana. Odnośnie zazielenień, należy się martwić w momencie, kiedy posiada się ponad 30 hektarów ziemi ornej. Jeżeli nie będą wykonywane działania związane z zazielenieniami, to będą potężne kary. Województwo Kujawsko – Pomorskie jest największym producentem owoców i warzyw w Polsce. Największym problemem są jabłka. Wraca się w rolnictwie do tematu opodatkowania podatkiem dochodowym. 
p. T. Cherek Kanabaj – stwierdziła, że rolnicy na zachodzie zakładają spółdzielnie rolnicze. W Polsce zaczęli takie spółdzielnie zakładać producenci żywca. Jednak nie rozszerzyło się to na inne gałęzie. Nie wie co jest tego powodem. Spółdzielnie na zachodzie mogą starać się o dofinansowanie. Spółdzielnie pomagają w zbycie i przetwórstwie. 
p. M. Borowski – niewątpliwie rolę odgrywają przyczyny historyczne. Tam jest tak, że targi odbywają się w centrum miasta. Miasto wydziela działki, na których mogą powstawać lekkie budynki handlowe. To wszystko jest jeszcze przed nami. 
p. M. Mróz – uważa, że bez wsparcia ze strony państwa to nie ruszy. Rolnikom spółdzielnie się źle kojarzą. W 2007 roku organizował spotkanie na które przyszło 70 rolników. Nie mógł jednak uzbierać chętnych do powstania spółdzielni. Rolnicy są nauczeni przez życie, że jak coś się opłaca, to dwa razy się zastanowią. 
p. R. Gierszewski – uważa, że największym problemem jest niestabilność przepisów. 
p. M. Borowski – jedynie grupy owocowo – warzywne dobrze wykorzystały pieniądze. Potrzebna jest zmiana mentalności zarówno rolników jak i przedsiębiorców i urzędników. 
  
Radni  nie mieli dalszych pytań. Przewodniczący podziękował zaproszonym gościom za przybycie i przedstawienie szerokiej informacji. 
  
Ad. 1. 
p. Skarbnik – poinformowała, że na 76 stronie sprawozdania znajduje się ogólny wynik finansowy. W dochodach majątkowych znalazła się sprzedaż 11 działek. Na dwie kolejne zostało wpłacone wadium. Dochody zrealizowano w wysokości 55,07 %, a wydatki 50,02 %. Planowana nadwyżka budżetowa wynosiła 1.800.000 zł, a wykonana będzie w wysokości około 4.000.000 zł. Dokonano spłaty kredytów i pożyczek za ten rok w pełnej wysokości. W ten sposób powstały oszczędności na obsłudze długu. Na obligacjach nie ma możliwości takiego zaoszczędzenia, dlatego zostaną one spłacone we właściwym terminie. 
  
Komisja w wyniku głosowania 4 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z realizacji budżetu za I półrocze 2014 r. 
  
Ad. 4. 
Analiza materiałów sesyjnych i sprawy bieżące. 
1)     projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2014 r. 
p. Skarbnik – omówiła zaproponowane zmiany w budżecie. Poinformowała, że dochody i wydatki ulegają zwiększeniu o kwotę 593.382,05 zł.  W dziale 600 – Transport i łączność następuje zmniejszenie o kwotę 1.011,47 zł. Jest to związane z oszczędnościami poprzetargowymi. W dziale 630 Turystyka dokonuje się zwiększenia o kwotę 23.903,85 zł. Zwiększenie jest związane z otrzymaniem środków finansowych za zrealizowany projekt „Organizacja Historycznego Pochodu Borowiaków w Tucholi” w ubiegłym roku. W dziale 750 dokonuje się urealnienia dochodów w wysokości 6.800 zł. W dziale 758 – Różne rozliczenia następuje zwiększenie o kwotę 321.922 zł w związku ze zwiększeniem części oświatowej subwencji ogólnej. Powyższa kwota przeznaczona jest na dofinansowanie wydatków związanych z likwidacją szkód w szkołach i placówkach oświatowych wywołanych zdarzeniami losowymi. W dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia o kwotę 41.633,18 zł w związku z urealnieniem dochodów. W Domu Dziecka dokonuje się zwiększenia o kwotę 9.500 zł w związku z przekazaną darowizną. W Zespole orzekania o niepełnosprawności następuje zwiększenie o kwotę 6.000 zł w związku ze zwiększeniem dotacji na finansowanie działalności zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. W rozdziale 85324 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokonuje się zwiększenia w kwocie 13.765,47 zł w związku z zabezpieczeniem wkładu własnego do projektu pn. „Aktywizacja zawodowa i zmniejszenie marginalizacji mieszkańców powiatu tucholskiego”. W Powiatowym Urzędzie Pracy dokonuje się zwiększenia § 2690 w kwocie 119.700 zł z przeznaczeniem na finansowanie w 2014 roku kosztów nagród oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników PUP w Tucholi, w szczególności pełniących funkcje doradców klienta oraz zajmujących stanowiska kierownicze. W dziale 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia w kwocie 50.555,08 zł w związku z otrzymaniem środków z budżetu krajowego dotyczącego rozliczenia końcowego projektu „Borowiackie szlaki – kompleksowa redukcja presji turystycznej w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie”.  Po stronie wydatków w dziale 020 - Leśnictwo dokonuje się zwiększenia § 4300 w kwocie 713,72 zł w związku z zabezpieczeniem planowanych wydatków. W Zarządzie Dróg Powiatowych dokonuje się przeniesień pomiędzy paragrafami. W dziale 700 Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia o kwotę 118.692,82 zł w związku z zabezpieczeniem środków finansowych na wypłaty odszkodowań za grunty przejęte od osób fizycznych na rzecz Powiatu Tucholskiego pod budowę ścieżki rowerowej Tuchola – Stobno. W dziale 750 Administracja publiczna dokonuje się zmniejszenia o kwotę 165.496,79 zł. W dziale 757 Obsługa długu publicznego dokonuje się zmniejszenia w kwocie 250.000 zł w związku z terminową spłatą raty poręczenia. Dokonuje się również zmniejszenia rezerwy ogólnej w kwocie 52.864,61 zł przenosząc środki do rozdziału 70005, § 4590. W dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia o kwotę 620.923,18 zł związku z wypracowaniem ponadplanowych dochodów i przeznaczeniem ich na wydatki. Środki finansowe zwiększające dział zgodnie z potrzebami złożonym przez dyrektorów jednostek oświatowych zostaną przeznaczone na wynagrodzenia, pochodne od wynagrodzeń oraz wydatki bieżące. Dokonuje się również w poszczególnych działach przeniesień pomiędzy paragrafami. 
p. Przewodniczący – zapytał, czy płynność finansowani nie jest zagrożona. 
p. Skarbnik – poinformowała, że nie. 
  
Komisja w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2014 r. (4-0-0).  
  
p. Przewodniczący – poinformował, że wpłynęła dzisiaj korespondencja dotycząca Przedsiębiorstwa Rolno – Handlowego w Wieszczycach z prośbą Zarządu o wypracowanie opinii. 
  
Komisja zdecydowała, że członkowie Komisji otrzymają kserokopię pisma, celem zapoznania się. Na następnym posiedzeniu temat zostanie omówiony. 
  
p. T. Cherek Kanabaj – stwierdziła, że analizowała Strategię Rozwoju Edukacji i nie znalazła tam dostosowania kształcenia dla potrzeb przedsiębiorców. 
p. Skarbnik – poinformowała, że w Śliwicach funkcjonuje Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w wielu zawodach. 
  
Przewodniczący poddał pod głosowanie protokół nr 32 z posiedzenia Komisji, który został przyjęty 4 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących. 
  
Radni nie mieli dalszych pytań, dlatego Przewodniczący zamknął ten punkt posiedzenia.  
 
Na tym protokół zakończono.
 
Protokołowała:                                                                     Przewodniczący Komisji
 
Elżbieta Damasiewicz                                                                  Jerzy Piechowiak
 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Damasiewicz (25 września 2014)
Opublikował: Elżbieta Damasiewicz (4 listopada 2014, 13:48:41)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1590